Kafeja, caji dhe semundjet e zemres

Shko poshtë

Kafeja, caji dhe semundjet e zemres

Mesazh nga Geri prej Sat 26 Jun 2010 - 5:39Nje studim i ri tregon se kafeja dhe caji bejne mire per shendetin edhe nese merren me shumice.
Njerezit qe pijne shume kafe ose caj nuk duhet te shqetesohen, sepse nga ato
perfiton zemra e tyre. Shkencetaret ne Holande morren ne shqyrtim
efektet e kafese dhe cajit ne semundjet kardiovaksulare.

Ne studim u perfshine 38.000 vete konsumues
te kafese dhe cajit, gjendja shendetesore e te cileve u vezhgua per 13
vjet. Shkencetaret vune re se personat qe pinin caj ose kafe me shume se
6 filxhane ne dite ishin ne rrezik me te vogel per t'u prekur nga
semundje ne zemer, ne krahasim me personat qe konsumonin me pak se nje
fixhan ne dite.
Edhe konsumimi i 2 deri 4 fixhaneve me caj
ose kafe ne dite ndikonte ne uljen e rrezikut te vdekjes nga semundjet
ne zemer. Por studimi tregoi gjithashtu se konsumimi i cajit dhe kafese
mes pjesmarresve ne studim nuk kishte ndonje ndikim persa i perket
rrezikut te goditjeve ne tru. Shkencetaret thone se caji permban
anti-oksidante, gje qe mund te shpjegoje perfitimitet shendetesore qe rrjedhin nga cajit.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi