Degjimi i muzikes se larte me kufje per nje ore demton degjimin tuaj

Shko poshtë

Degjimi i muzikes se larte me kufje per nje ore demton degjimin tuaj

Mesazh nga Geri prej Sat 26 Jun 2010 - 5:47


Shkencetaret kane shpjeguar se degjimi i muzikes me kufje per nje ore, mund te kete nje impakt te perkohshem tek
degjimi i njerezve per shkak te demtimit qe i ndodh qelizave te qimeve
ne pjesen e jashtme te veshit.
Pjesemarresve ne studimin qe u publika ne Archives of Otolaryngology-Head & Neck Surgery, ju testua degjimi
dhe me pas iu kerkua qe te degjonin muzike pop ose rrok per 6 sesione nga nje ore duke perdorur dy lloje kufjesh dhe me volumin ne nivele te ndryshme.

Mbas cdo sesioni kerkuesit maten kunderpergjigjet e 21 meshkujve dhe femrave te moshes 19 deri ne 28 vjec
ndaj nje tingulli shume te shkurter dhe me pas dy tingujve ne frekuenca te ndryshme per te pare se sa qarte pjesetaret mund te degjonin tonet.

Drejtuesja e kerkimit, Dr Hannah Kempler, e universitetit Ghent ne Belgjike, tha qe testet ishin dizenjuar per te
studiuar efektet afatshkurtra ne sistemin e degjimit te atyre qe degjojne muzike me kufje per 1 ore.

Ajo tha: Nuk eshte problemi kur muzika degjohet me volum te ulet. Problemi eshte kur volumi eshte i larte.
Njerezit nuk e kuptojne demin qe mund t'ju shkaktoje dhe nuk i kushtojne rendesi."

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Degjimi i muzikes se larte me kufje per nje ore demton degjimin tuaj

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 7 Jul 2010 - 22:38

ufffffffffff une e kam semunde kete gje edhe une degjoj muzike me ze te larte me kufije por shpresoj te mos mbetem ne moshen madhore i shurdher hahahahahah....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi