Femijet e lindur me operacion me te predispozuar ndaj disa semundjeve

Shko poshtë

Femijet e lindur me operacion me te predispozuar ndaj disa semundjeve

Mesazh nga Geri prej Sat 26 Jun 2010 - 6:07


Femijet qe lindin me operacion jane me te predispozuar te vuajne nga alergjite sepse marrin me pak imunitet nga
mamaja e tyre.
Kerkuesit mendojne qe kjo ndodh per shkak
se, ndryshe nga femijet te lindur ne menyre natyrore, ato nuk marrin
bakteriet mireberese nderkohe qe kalojne ne kanalin e lindjes. Numri i
lindjeve me opracion eshte shtuar shume kohet e fundit, sidomos per arsye mjekesore.

Por ka edhe shume mama te tjera qe e zgjedhin vete kete lloj lindje. Zbulimi ka treguar qe femijet e lindur
me operacion ishin dy here me shume te prezispozuar te kishin alergji
nga ushqimet ne krahasim me femijet e lindur ne menyre natyrale. Ata
kane me shume rrezik te vuajne nga diarrea dhe me shume rrezik qe te
vuajne nga azma me vone gjate jetes.
Studimi i fundit, i drejtuar nga
Univesiteti i Puerto Rikos dhe Universiteti i Kolorados, tregoi qe
femijet e lindur ne menyre normale kishin komunitete bakteriale qe i
perngjanin atyre ne kanalin e lindjes se mamase, ndersa femijet e lindur
me operacion kane komunitete bakteriale te zakonshme.

Kerkuesit besojne se shume komunitete
mikrobiale qe jetojne ne trupin e njeriut, secila pre tyre eshte unike,
dhe mund te ndihmoje individet nga semundje te ndryshme.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi