Lëngu i mollës ndihmon kundër Alzheimerit

Shko poshtë

Lëngu i mollës ndihmon kundër Alzheimerit

Mesazh nga Dewil prej Tue 20 Jul 2010 - 11:00

Rezultatet e një pilot-studimi, në të cilin janë përfshirë 21
njerëz të diagnostikuar me sëmundjen Alzheimer, tregojnë se konsumimi i
përditshëm i lëngut të mollës lehtëson simptomat e sëmundjes te këta
pacientë.
American Journal of Alzheimer's Disease and Other Dementias njofton
se gjatë periudhës njëmujore, pacientët me format e demencës, nga të
mesmet deri te ato të rëndat, kanë pirë nga 250 mililitra lëng molle në
ditë.
Autorët e studimit kanë thënë se pas periudhës së testimit është
vërejtur përmirësimi i sjelljes së pacientëve, dhe njëherit janë
zvogëluar simptomat psikotike, si anksioziteti, shqetësimi dhe
iluzionet.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi