Filmat dhe aktoret e “jo”ve te cmendura, lotarite e humbura ne Hollivud

Shko poshtë

Filmat dhe aktoret e “jo”ve te cmendura, lotarite e humbura ne Hollivud

Mesazh nga Geri prej Wed 21 Jul 2010 - 9:03

Rasti me i famshem, i shkruar tashme ne historine e kinemase, eshte refuzimi i Tom Selleck dhe Steven Spielberg te George Lucas: "Nuk do te interpretoj kurre nje arkeolog ne kete film
per femije”, i ishte pergjigjur regjisorit e producentit qe po
pergatiste nje film te quajtur “Arka e humbur”. Duke lene keshtu nje nga
rolet ne serialin me me fat ne kinemane boterore, ate te Indiana Jones,
qe e mori Harrison Ford. Por rasti i aktoreve dhe aktoreve qe kane
humbur apo hedhur poshte, per snobizem, arrogance apo pamundesi te
gjykimit, per te qene protagoniste ne disa prej filmave me te famshem te
kinemase jane pafund te gjate. Natyrisht, pertej cdo gabimi, eshte
thjesht edhe fati i keq.

E perditshmja “Nju Jork Post” ka renditur
dhjete rastet me te famshme te humbura nga aktoret ne filma te ndryshem.
Sipas bota sot, nje nga mundesite e humbura i perket nje kampioni te
komedise te viteve ’80 si Chevy Chase, qe Robert Zemeckis me patjeter e
donte ne filmin e tij “Forrest Gump”. Nje deshire e destinuar per te
mbetur e parealizuar, keshtu qe djali alla amerikan me reflekse te
ngadalshme por me vullnet te celikte iu besua aktorit Tom Hanks.

Tashme rezultatet i dime te gjithe, nje
Oskar per aktorin me te mire. Ndersa Chevy Chase, mbeti nje nga ikonat e
komedise, dhe qe atehere nuk eshte se ka bere ndonje gje te madhe.
Akoma dhe me i pabesueshem eshte episodi qe perfshin Molly Ringwald.
Shume prej jush nuk e kujtojne, por nga gjysma e viteve te ’80-ta ishte
nje nga yjet e kinemase si dhe nje nga ikonat e feminilitetit. Ja pse
regjisori dhe producenti i “Pretty Woman” kontaktoi ate per te
interpretuar prostituten Cenerentola qe u shfaq ne kinemate ne vitin
1990, dhe qe mbeti pergjithmone ne zemrat e spektatoreve.

Por Molly, qe me sa dukej nuk e donte kete
rol i tha “jo” regjisorit. Keshtu qe iu hape rruga nje aktoreje te
quajtur Julia Roberts. Por nuk mjafton me kaq. Sepse duke qendruar te
ambiciet e personazheve qe kane humbur mundesite e jetes se tyre, dhe
nje vemendje e vecante vlen edhe per aktorin Michael Madsen. Te cilit i
shpetoi roli ne “Pulp Fiction” qe ringjalli karrieren e John Travoltes.

Nga gabimi ne gabim, edhe shume mundesi te
humbura dhe kurre me te rikthyera. Ne te cilat shpesh jane ikona te nje
rendesie shume te madhe. Si Kevin Costner, qe ne vitet e ’90-ta pas nje
suksesi te jashtezakonshem qe njohu me filmin “Truproja”, refuzoi nje
projekt shume interesant dhe i suksesshem si “Rrenjet e lirise” per te
qene pjese e nje prej filmave me te deshtuar ne historine e kinemase
“Waterworl”. Dhe Tim Robbins, qe merr vendin e tij ne filmin e mesiperm,
ende e falenderon.

Diskutim i ngjashem edhe per aktoren
Gwyneth Paltrow, dhe bejme mire qe flasim per nje yll nderkombetar, por
duke mos u bere protagoniste e nje prej filmave me super rekorde te
kalibrit te “Titanik’, mbetet nje bilete lotarie te hedhur ne ere. Pra
edhe yjet gabojne.

Ajo cka eshte edhe me karakteristikja. Ne
listen e gabimeve te valorizimit, ose te “jo”-ve te te pafalshme, hyn
edhe Sean Connery qe evitoi pjesemarrjen e tij ne filmin “Zoti i
unazave’, trilogjia, ashtu rolin Morpheus ne “Matrix”; Michelle
Pfeiffer, qe nuk arriti lartesine e saj ne rolin e Clarice te “Heshtja e
te pafajshmeve”, me pas e interpretuar nga Xhudi Foster. Halle Berry
ende nuk eshte ne top listen e te famshmeve per shkak se ia la rolin
Sandra Bullock te “Speed”; Mel Gibson qe, i humbur ne endrrat e tij te
lavdishme, ndonjehere nje nga me te erretat, e humbi rolin e Gladiatorit
qe e beri Russell Crowe nje yll.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi