Stolite e grave ne Muzeun Kombetar

Shko poshtë

Stolite e grave ne Muzeun Kombetar

Mesazh nga Geri prej Wed 28 Jul 2010 - 6:14

Gjate gjithe veres vizitoret e Tiranes mund
te admirojne stolite e grave shqiptare ne nje ekspozite te hapur ne Muzeun Historik Kombetar ne Tirane. Stolite e vjetra te grave shqiptare
te paraqitura ne kete ekspozite jane pjese e fondit te koleksionistit shijakas, Lulzim Perati. Keto objekte jane te shumta ne numer dhe
mbulojne nje shtrirje gjeografike te konsiderueshme te vendit. Stolite i perkasin fillimit te shekullit XVIII deri ne fund te shekullit XIX.

Jane 23-28 stenda me inventarin e plote te stolive te perdorura ne krahina te tilla si ne Gjirokaster, Berat, Skrapar, Rrajce, Lezhe, Zadrime dhe
Malesi e Madhe. Nje stende e kesaj ekspozite i eshte kushtuar sahateve te burrave, nderkohe qe te ekspozuar jane edhe tri kostume grash te
Tiranes, Krujes dhe Elbasanit.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi