Alkooli zvogëlon vëllimin e trurit

Shko poshtë

Alkooli zvogëlon vëllimin e trurit

Mesazh nga Dewil prej Sun 15 Aug 2010 - 11:46

Vëllimi i trurit mund të zvogëlojë te njerëzit që konsumojnë alkool gjatë një periudhe të gjatë kohoreSipas
disa hulumtimeve të reja, është gjetur se sa më shumë njerëzit të pinë,
aq më i ulët është vëllimi i trurit të tyre. Ata kanë ekzaminuar pamje
të trurit të rreth 1839 njerëzve të moshës mes 24 dhe 88 vjet, të ndarë
në disa grupe të radhitur nga konsumues deri në pirës të rëndë, të
cilët kanë konsumuar nga 14 pije alkoolike për çdo javë.
Studimet kanë gjetur se njerëzit të cilën kanë marrë më shumë se 14
pije në javë, kanë pasur një ulje prej 1.6% në raport të vëllimit të
trurit ndaj madhësisë së kafkës, krahasuar me njerëzit që nuk kanë pirë.
Megjithatë, alkooli ka efekte të dobishme në reduktimin e rasteve me
sëmundje kardiovaskulare, tek njerëzit që konsumojnë sasi të pakta deri
në mesatare të alkoolit.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi