Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Shko poshtë

Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Arla prej Mon 6 Sep 2010 - 20:47

Mos u habisni nese do thoja qe vendet e varfra besojne ne fe.Vendet e zhvilluara kane vetem nje perqindje te vogel te besimit.Une personalisht nuk besoj ne fe, mbeshtes shkencen.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Pexha prej Thu 16 Sep 2010 - 9:04

une besoje ne zote feja esht percaktim fetare
avatar
Pexha
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 443
 <b>Piket</b> Piket : 450
Regjistruar : 07/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 16 Sep 2010 - 9:46

Besoj ne shkenc,sepse fen po e ndryshojn sipas deshirave te njeriut.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Loni prej Tue 21 Sep 2010 - 10:33

Ne shkenc s'kam pse besoj, por e pranoj.Kurse fen s'mund ta pranoj, por i besoj.
avatar
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Arla prej Tue 21 Sep 2010 - 10:35

Skenca shihet me sy, preket me duar dhe degjohet me vesh ndaj duhet besuar.Feja eshte imagjinate.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Geri prej Tue 21 Sep 2010 - 10:37

Dhe un ja mbeshtes mendimin Arles

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Loni prej Tue 21 Sep 2010 - 10:45

Arla shkruajti:Skenca shihet me sy, preket me duar dhe degjohet me vesh ndaj duhet besuar.Feja eshte imagjinate.

E verteta pranohet.Ajo qe eshte ne imagjinat besohet, por s'mund te pranohet.Apo, nje shembull me te thjeshte:kur une shkruaj me ty, besoj se po flase me nje vajze, por s'mund ta pranoj se po flase vertete me nje vajze, ngase mund te jeni mashkull.

Fjala "besoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur nuk jemi te sigurt,por bazohemi ne deshiren apo intuiten tone. Kurse fjala "pranoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur vetem jemi siguruar se s'kemi asnje dyshim per dicka te caktuar.
avatar
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Shpejtimi prej Tue 21 Sep 2010 - 13:18

une me shume besoj ne fe ama nuk e mohoj shkencen e perkrah edhe shkencen
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Dewil prej Wed 22 Sep 2010 - 5:31

e mbeshtes mendimin e Shpejtimit ;)
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Arla prej Wed 22 Sep 2010 - 5:53

Loni shkruajti:
Arla shkruajti:Skenca shihet me sy, preket me duar dhe degjohet me vesh ndaj duhet besuar.Feja eshte imagjinate.

E verteta pranohet.Ajo qe eshte ne imagjinat besohet, por s'mund te pranohet.Apo, nje shembull me te thjeshte:kur une shkruaj me ty, besoj se po flase me nje vajze, por s'mund ta pranoj se po flase vertete me nje vajze, ngase mund te jeni mashkull.

Fjala "besoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur nuk jemi te sigurt,por bazohemi ne deshiren apo intuiten tone. Kurse fjala "pranoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur vetem jemi siguruar se s'kemi asnje dyshim per dicka te caktuar.

Sipas shpjegimit tend i bie qe cdo gje qe pranohet te jete me vetdeshire nuk egziston per ty pranim i detyruar nga kushtet rrethanat?

Fjala besim ka shume kuptime dhe ju e merrni ne kuptimin e 3-te ose te katert.Te keshilloj te ndjekesh llogjiken e fjalise.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Erisa1 prej Wed 22 Sep 2010 - 9:30

Ncuk
avatar
Erisa1
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2039
 <b>Piket</b> Piket : 2564
Regjistruar : 28/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Pran Gjanices

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Loni prej Wed 22 Sep 2010 - 22:36

Arla shkruajti:
Loni shkruajti:
Arla shkruajti:Skenca shihet me sy, preket me duar dhe degjohet me vesh ndaj duhet besuar.Feja eshte imagjinate.

E verteta pranohet.Ajo qe eshte ne imagjinat besohet, por s'mund te pranohet.Apo, nje shembull me te thjeshte:kur une shkruaj me ty, besoj se po flase me nje vajze, por s'mund ta pranoj se po flase vertete me nje vajze, ngase mund te jeni mashkull.

Fjala "besoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur nuk jemi te sigurt,por bazohemi ne deshiren apo intuiten tone. Kurse fjala "pranoj" perdoret per ato gjera dhe ne ato raste kur vetem jemi siguruar se s'kemi asnje dyshim per dicka te caktuar.

Sipas shpjegimit tend i bie qe cdo gje qe pranohet te jete me vetdeshire nuk egziston per ty pranim i detyruar nga kushtet rrethanat?

Fjala besim ka shume kuptime dhe ju e merrni ne kuptimin e 3-te ose te katert.Te keshilloj te ndjekesh llogjiken e fjalise.

Asnjehere nuk flase, nuk veproj dhe nuk heshte duke i shikuar rrethanat dhe te ndikohem nga ato.Prandaj edhe fjalen besim e mora ne kuptim i te qenurit i lire, nuk e di nese eshte ne kuptimin e trete, apo te pare.
Une s'kam pse besoj se jam djali i x personit, por e pranoj, apo e kam gabim?
Nderkohe, nese nje person me thote se ju keni kaluar nje provim, atehere une do t'i besoj, jo se ashtu kam deshire, edhe ne raste se me thote nuk e keni kaluar, prap do ti besoja, por assesi nuk do ta pranoja, deri sa ta shija dhe te bindesha vete.
Ka plote e perplot shembuj qe e bejne dallimin e ketyre dy fjaleve.
avatar
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Arla prej Wed 22 Sep 2010 - 22:43

Ne te kundert nga ju une fjalen "besim" e kam lidhur ate qe njeriu ndjen, prek sheh.Une them :e besoj sepse e shoh qe eshte i vertet.
Thjesht bazat ketu hidhen kontrollo dhe beso.Shkencen arrij ta ndjek, cdo gje qe tashme me rrethon ne kete dhomen ku jam eshte shkence.Ndaj dhe besoj.Une qe kam lindur them :jam e bija e filanit dhe e filanes.Jo ca qe thone :jam i Zotit.
Pranoj do thoja vetem nese nuk do isha e vetedishme cfare eshte shkenca.Kjo do ndodhte vetem se do isha e detyruar nga mungesa e fakteve dhe do vija imagjinaten ne pune.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Shpejtimi prej Sat 25 Sep 2010 - 4:51

Arla shkruajti:Ne te kundert nga ju une fjalen "besim" e kam lidhur ate qe njeriu ndjen, prek sheh.Une them :e besoj sepse e shoh qe eshte i vertet.
Thjesht bazat ketu hidhen kontrollo dhe beso.Shkencen arrij ta ndjek, cdo gje qe tashme me rrethon ne kete dhomen ku jam eshte shkence.Ndaj dhe besoj.Une qe kam lindur them :jam e bija e filanit dhe e filanes.Jo ca qe thone :jam i Zotit.
Pranoj do thoja vetem nese nuk do isha e vetedishme cfare eshte shkenca.Kjo do ndodhte vetem se do isha e detyruar nga mungesa e fakteve dhe do vija imagjinaten ne pune.

por edhe dashurija nuk preket por e ndjen nese dashurija nuk preket ateher nuk egiston dashurija perderi sa nuk preket?
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Niku prej Sat 25 Sep 2010 - 4:53

Me shum besoj ne shkenc sepse jan gjera te aprovuara ndersa dhe ne fe besoj por jo ne ate mas sa mund te them thjesht besoj keshtu kote
avatar
Niku
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 945
 <b>Piket</b> Piket : 995
Regjistruar : 30/01/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tirane

http://www.hapesirajone.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Shpejtimi prej Sat 25 Sep 2010 - 4:57

Niku shkruajti:Me shum besoj ne shkenc sepse jan gjera te aprovuara ndersa dhe ne fe besoj por jo ne ate mas sa mund te them thjesht besoj keshtu kote

nese ti ndjen diqka per dike edhe ndjenjen askush nuk e prek po thjesht sipas teje ndjenja eshte genjeshter e kote nuk egziston e perse ndjen ti per dike ateher? (besimi ne fe nuk eshte gje e kote mos thuaj ashtut)
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Niku prej Sat 25 Sep 2010 - 5:19

nuk kish te bente me ndinjat per dike por per besimin fetar dhe thashe qe besoj shum pak sepse nuk besoj se me ka sjell nanji gje besimi i madh thjesht besoj aq sa nje njeri i thjesht qe nuk pret gje nga fati
avatar
Niku
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 945
 <b>Piket</b> Piket : 995
Regjistruar : 30/01/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tirane

http://www.hapesirajone.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Arla prej Sat 25 Sep 2010 - 5:23

Shpejtimi shkruajti:
Arla shkruajti:Ne te kundert nga ju une fjalen "besim" e kam lidhur ate qe njeriu ndjen, prek sheh.Une them :e besoj sepse e shoh qe eshte i vertet.
Thjesht bazat ketu hidhen kontrollo dhe beso.Shkencen arrij ta ndjek, cdo gje qe tashme me rrethon ne kete dhomen ku jam eshte shkence.Ndaj dhe besoj.Une qe kam lindur them :jam e bija e filanit dhe e filanes.Jo ca qe thone :jam i Zotit.
Pranoj do thoja vetem nese nuk do isha e vetedishme cfare eshte shkenca.Kjo do ndodhte vetem se do isha e detyruar nga mungesa e fakteve dhe do vija imagjinaten ne pune.

por edhe dashurija nuk preket por e ndjen nese dashurija nuk preket ateher nuk egiston dashurija perderi sa nuk preket?

Shpejtim ti ndjen dashuri per nje qenie njerzore , te cilen mund ta prekesh, ta ndiesh, te ndiesh pranine, te krijosh familje.Ama dhe kete shkenca e ka shpjeguar dashuria sepse eshte ndjenje zgjat vetem 3 vjet.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Shpejtimi prej Sat 25 Sep 2010 - 5:36

Arla shkruajti:
Shpejtimi shkruajti:
Arla shkruajti:Ne te kundert nga ju une fjalen "besim" e kam lidhur ate qe njeriu ndjen, prek sheh.Une them :e besoj sepse e shoh qe eshte i vertet.
Thjesht bazat ketu hidhen kontrollo dhe beso.Shkencen arrij ta ndjek, cdo gje qe tashme me rrethon ne kete dhomen ku jam eshte shkence.Ndaj dhe besoj.Une qe kam lindur them :jam e bija e filanit dhe e filanes.Jo ca qe thone :jam i Zotit.
Pranoj do thoja vetem nese nuk do isha e vetedishme cfare eshte shkenca.Kjo do ndodhte vetem se do isha e detyruar nga mungesa e fakteve dhe do vija imagjinaten ne pune.

por edhe dashurija nuk preket por e ndjen nese dashurija nuk preket ateher nuk egiston dashurija perderi sa nuk preket?

Shpejtim ti ndjen dashuri per nje qenie njerzore , te cilen mund ta prekesh, ta ndiesh, te ndiesh pranine, te krijosh familje.Ama dhe kete shkenca e ka shpjeguar dashuria sepse eshte ndjenje zgjat vetem 3 vjet.

pajtohem plotesisht me ty ama shkenca qe e ka vlersuqe ndjenja zgjat veq 3 vjet ky fakt nuk me pelqen une enderroj qe te zgjat pergjithmone...po dashurit relae edhe me shpirt zgjasin deri ne vdekje...
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Jerenim prej Sun 19 May 2013 - 22:44

ne FE qe na meson te besojm ne nji ZOTE.. qe eshte krijues i gjithsis ..
avatar
Jerenim
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 166
 <b>Piket</b> Piket : 208
Regjistruar : 13/05/2013
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : As un nuk edi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Besoni ne fe apo evolucion (shkence)?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi