Kur keni problem me tretjen

Shko poshtë

Kur keni problem me tretjen

Mesazh nga Dewil prej Fri 10 Sep 2010 - 3:04

Disa lloje ushqimesh mund të keqësojnë gjendjen sepse vështirësojnë tretjen dhe ngarkojnë mëlçinë.Edhepse ende nuk ka dëshmi të sigurta, dyshohet se disa lloje ushqimeshmund të ngacmojnë zorrët, duke helmuar gjakun dhe duke rrezikuarlëkurën e shëndoshë. Sasia e tepërt e yndyrës, për shkak të një vargreaksionesh biokimike, shton tajimin e yndyrës në lëkurë, dukepërshpejtuar në këtë mënyrë paraqitjen e akneve.Prandaj duhet zvogëluar sasia e sheqerit, e ëmbëlsirave, çokollatësdhe pijeve të ëmbla. Edhe sasitë e tepërta të karbohidrateve nëorganizmin tonë shndërrohen në yndyrë.Ushqimi që rekomandohet: Prodhimet e qumështit, jogurti, pemët e freskëta, perimet, peshqit dhe tharmi i birrës.Ushqimi që duhet evituar: Gjalpi, salca me mëlmesa, ushqimi yndyror,mëlmesat, ushqimi i fërguar, sallamet, djathërat, pastat, çokollata,sheqeri, kafeja, çaji, alkooli.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi