Shkupi 2014” pa prezencën shqiptar

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Shkupi 2014” pa prezencën shqiptar

Mesazh nga Dewil prej Sun 12 Sep 2010 - 6:43

Projekti “Shkupi 2014” do t’u sjell dëme të mëdha marrëdhënievendëretnike në Maqedoni. Kështu vlerësojnë nga sektori civil, për tvAlb. Ata thonë se statujat e figurave historike maqedonase të vendosuranë qendër të Shkupit, janë vendimtare në mohimin e pranisë së etnitetitshqiptar në Maqedoni. Sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, bustetjanë një dëshmi e forcës së koncentruar në aparatin shtetëror që vepronsipas koncepteve personale. Bekim Hoxha nga Lëvizja qytetare Zgjohuvlerëson se tashmë është vonë për çfarëdo reagimi, i cili do të mund tëparandalonte realizimin e projektit “Shkupit 2014”. Sipas tij, projektiështë afër finalizimit, ndërsa bustet e figurave shqiptare, përveç qëjanë në numër të vogël, pritet të vendosen në pjesë ku nuk vërehen.Reagimi i shoqërisë civile shqiptare për “Shkupi 2014” ka qenë ivazhdueshëm, duke e konsideruar atë një projekt një-etnik dhe njëfetar.Ata kanë kritikuar partinë shqiptare në pushtet se nuk ka bërë asgjëpër ta parandaluar realizimin e këtij projekti të qeverisë aktuale.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi