Kriza abstinenciale te duhanpirësit

Shko poshtë

Kriza abstinenciale te duhanpirësit

Mesazh nga Dewil prej Sun 26 Sep 2010 - 3:17

Sipas OBSH: “Substancë psiko-aktive konsiderohet secilasubstancë e cila nëse futet në organizëm modifikon një ose më shumëfunksione”. Këto substanca ndikojnë në SNQ dhe shkaktojnë ndryshime nëpërjetim dhe në sjellje.Mungesa e ndonjërës nga këtosubstanca e cila ka ndryshuar ndonjë funksion jep një grup simptomashtë cilat definohen si “sindroma e krizës abstinenciale” ose sindroma eabstinencës.Varshmëria në nikotinë dhe simptomat të cilat paraqiten kur mungonkonsumimi i saj, janë pengesa për ndërprerjen e duhanit. Kurduhanpirësit e lënë duhanin, ata i humbin efektet “pozitive” tënikotinës të cilat i kanë ndjerë, ndërsa tani kanë efekte “tëdhimbshme” të mungesës së saj. Kjo është arsyeja pse konsumimi iduhanit nuk mund të konsiderohet si vendim i drejtë dhe pse tregu iduhanit nuk duhet të jetë i pakufizuar.Cigaret nuk posedojnë ndonjë veçori, emocion apo pjesë të një klaseshoqërore. Ato janë thjeshtë një “shkop” duhani, letër, ngjitës dhesubstanca helmuese kimike. Në to nuk ka asgjë e cila i shërbenorganizmit të njeriut. Cigaret janë një produkt i cili mund të gjendetlehtë, i cili shkakton varësi dhe në fund i mbyt gjysmën e përdoruesvetë vet të rregullt. Madje vetëm një substancë nga duhani e lidhduhanpirësin për cigaren thuajse nga fillimi i pirjes së saj, dhe kjoështë nikotina e rrezikshme.Një duhanpirës konsiderohet si i varur, nëse ka nevojë për cigarepavarësisht nga situata në të cilën gjendet, sjellja e tij është ekushtëzuar nga nikotina, si edhe kur nuk mund ta lë duhanin edhe pseështë i vetëdijshëm për dëmet që i shkakton.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi