Mbi 40 milionë aborte në vit në të gjithë botën

Shko poshtë

Mbi 40 milionë aborte në vit në të gjithë botën

Mesazh nga Dewil prej Mon 27 Sep 2010 - 4:03

Më tepër se 40 milionë gra abortojnë çdo vit për shkak tështatzënive të pa dëshiruara, ndërkohë që numri i tyre nga këtoshtatzëni është rreth 80 milion. Këto të dhëna bëhen të ditura në DitënBotërore të Kontracepsionit, ku synohet që të përdoren metoda të tillapër të parandaluar shtatzënitë e pa dëshiruara. Në Shqipëri, njohuritëe planifikimit familjar janë thuajse gjithëpërfshirëse.Nëpërgjithësi, përdorimi i metodave të planifikimit familjar ka rënë,krahasuar me vitin 2002, nga 75 % e raportuar në Studimin e ShëndetitRiprodhues, në 69 %, të raportuar në Studimin Demografik dheShëndetësor (2008-2009). Bazuar në studime, përqindja e graveaktualisht të martuara të moshës 15-44 vjeç, që janë duke përdorurmetoda moderne është rritur nga 8, në 11 %, ndërsa rezultatet eStudimit Demografik dhe Shëndetësor tregojnë ulje në përdorimin emetodave tradicionale.Megjithatë, ka edhe shumë prej atyre që janë kundër përdorimit tëkëtyre metodave, sipas të cilëve synohet ulja e popullsisë në shumëvende, ndërkohë që në vende të mëdha si në Shtetet e Bashkuara tëAmerikës, në Greqi, etj, nuk bëhen fushata të tilla për shkak tëplakjes së popullsisë.Në Shqipëri, sektori publik ofron shërbime të Planifikimit Familjarnë 429 konsultore të gruas, maternitete dhe qendra shëndetësore nënivel komune. Metodat kontraceptive që ofrohen falas në Shqipëri janë;lidhja e tubave, prezervativi mashkullor, pilula, DIU dhe injeksioni,ndërsa kondomi mbetet i vetmi mjet kontraceptiv mbrojtës nga sëmundjetseksualisht të transmetueshme, HIV/AIDS dhe shtatzënitë e padëshiruara.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi