Sheshi 'Skënderbeu' përplas LSDM-në dhe VMRO-DPMNE-në

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Sheshi 'Skënderbeu' përplas LSDM-në dhe VMRO-DPMNE-në

Mesazh nga Dewil prej Mon 27 Sep 2010 - 4:44

Projekti i Komunws Çair pwr ndryshimin e sheshit Skwnderbeu, kapërplasur sot edhe dy partitë politike maqedonase ndërsa nuk kanwmunguar as akuzat nw adresw tw BDI-sw. LSDM-ja opozitare ka akuzuarpartnerët e koalicionit qeveritarë VMRO-DPMNE dhe BDI se me projektet e tyre po shkaktojnë etnike. Sipas deputetit të kësaj partie AndrejPetrov këtë e dëshmon fakti se njëkohësisht po ndërtohen dy sheshenjëri në anën e majtë dhe tjetri në anën e djathtë të Vardarit.Kundërpërgjigjet VMRO-DPMNE-ja duke i hedhur poshtë sit ë pabaza dheqëllimkëqija të thënat e LSDM-së dhe duke theksuar se as njëri e astjetri projekt nuk është mono-etnik.“Me këto projekte Gruevski ,kontribuon për ndarje të reja në shtet, kësaj radhe në rrafshinmulti-etnik. Çfarë fitojmë si rezultat? Dy sheshe, një maqedonas ngaana e djathtë e vardarit, a tjetri shqiptarë nga ana e majtë evardarit. Në rast se deri në vitin 2002 flitej për linja ndarje ngaGrupçini, Gruevski tani tërheq linjë në mes të Shkupit. Kurse BDI-ja nëvend që t’u kundërvihet këtyre projekteve , ka zgjedhur konceptin më tëgabuar. Koalicioni qeveritarë duke u dhënë prioritet projekteve tëtyre, shkaktojnë ndarje të reja në shtet” tha deputeti i LSDM-së AndrejPetrov.“As sheshi tek shtëpia e mallrave Ilinden është etnikisht Ipastër e as projekti Shkupi 2014 është project mono-etnik. LSDM-jashihet qartë se punon sipas skenarëve të para deri më tani për ngritjene tensioneve ndëretnike, që në këtë mënyrë të mund të vij në pushtet. Dallimi qëndron në atë se në kohën e VMRO-DPMNE-së po ndërtohet,ndërtohen sheshe, shkolla, spitale, rrugë, objekte me karakter publik.Në kohën kur LSDM-ja ishte në pushtet nuk ndërtohej asgjë” u shprehdeputetja e VMRO-DPMNE-së Marija Andonovska
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi