PDSH dhe BFI përkahin fuqishëm tubimin për Ramush Haradinajn

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

PDSH dhe BFI përkahin fuqishëm tubimin për Ramush Haradinajn

Mesazh nga Dewil prej Tue 5 Oct 2010 - 5:19

Tetovë – Lideri i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi, kabërë thirrje edhe anëtarëve dhe përekrahësve të vet që të përkrahintubimin për Ramush Haradinaj.“Sot jam para jush që të bëj një thirrje publike, për anëtarët dhesimpatiantët e PDSH-së, dhe për gjithë shqiptarët që jetojnë këtu nëMaqedoni, të mbështesin tubimin solidarizues dhe përkrahës për zotinramush Hardinaj, tubim ky që organizohet nga ana e organizatavejoqeveritare shqiptare.Besoj se ka shumë arsye për gjithë në shqiptarët që ti përgjigjenipoiztivisht këtij tubimi. Me këtë ne do të legjitimojmë të gjithasakrificat dhe do të jemi ata që do ti bëjmë satisfaksion për të gjithëshqiptarët që kanë sakrifikuar gjatë historisë që ne të jetojmë këtomoment shumë më të mira se sa para qindra vjetëve dhe në anën tjetër dotë jetë mundësi për gjeneratën e re që të gjitha këto të mira dhe tëdrejta që igëzojmë duhet të kenë parasysh se dikush ka patur shumëvujatje të mëdhaja” deklaroi Thaçi.Tubimi mbahet ditëne enjte në ora 18.00 në qendër të Tetovës dhe nukdo të jetë ndonjë tubim I sforcuar politik dhe partiak dhe ështëthejshtë një solidarizim me zotin haradinaj, si personifikim Ihistorisë së re I vujtjeve të një njeriu dhe një familje që kombi tëketë një ardhmëri më të mire, deklaroi Thaçi gjatë një pres konferencetë martën në Tetovë.Në Bashkësinë Fetare Islame, Reis ul Ulema H. Sulejman ef. Rexhepipriti përfaqësuesin e Këshillit të Organizatave Shqiptare, Valon Belën,njëherit kryetarë i OJQ “Realiteti” lidhur me iniciativën e marrur përorganizimin e një proteste të qetë për lirimin e Kryetarit të AAK,Ramush Haradinaj.Kreu i BFI, Sulejman ef. Rexhepi para mediave të shkruara dheelektronike deklaroi se parimisht BFI mbështet këtë iniciativë që kabazë të shëndosh lidhur me organizimin e protestës. Bashkësia FetareIslame këtë iniciativë konsideron një vepër të madhe humane, njerëzore,kulturore dhe civilizuese në shenjë solidarizimi për figurën e shquartë popullit shqiptarë dhe të Kosovës.Me anë të një konference për gazetarë, të martën, zëdhënësi ikomunës së Tetovës Flakran Pustina apeloi edhe njëherë qytetarët përpërkrahje masovike të tubimit solidarizues për z. Ramush Haradinaj, icili do të mbahet në sheshin e Tetovës, ditën e enjte me fillim në orën18:00.
Sipas zëdhënësit Pustina, tubimi i së enjtes do të bart në vetemesazhin historik të gjithë popullit shqiptar i cili ka qenë i prekurnga luftëra.
“Ndonjëherë hasim në vështirësi gjatë orvatjes për të ndërtuar ardhmëripër kombin tonë, një ardhmëri të shtrirë në paqe dhe prosperitet.Tubimi i së enjtes do të na kujtojë të gjithë ata që në luftë e liripunuan për të krijuar ardhmërinë të cilën e synojmë të gjithë”, thaPustina.
Sipas tij, me anë të tubimit do të kujtojmë sakrificat dhe njëkohësishtdo të demonstrojmë respektin tonë të madh jetësorë ndaj figurave tëndritura, të palëkundura, krenare e dinjitoze siç është figura e z.Ramush Haradinaj.“Ramush Haradinaj ishte përkrah nesh në kohët më të vështira, andajsot ai ka nevojë për përkrahjen tonë. Nëpërmjet tubimit demokratik nësheshin “Iliria” le t’i përçojmë botës mesazhin se Ramush Haradinajështë i pafajshëm dhe se ai i duhet Kosovës të jetë pjesë ekonsolidimit të demokracisë në këtë shtet”, tha Pustina.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi