Përkrahen protestat kundër punësimit të 125 maqedonasve në termocentralin e Osllomesë

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Përkrahen protestat kundër punësimit të 125 maqedonasve në termocentralin e Osllomesë

Mesazh nga Dewil prej Mon 11 Oct 2010 - 5:31

Kërçovë – Sh.m.a.i.k ILLYRICUM LIBERTAS – Tetovë,reagon ashpër ndaj vendimit absurd të organeve drejtuese tëTermocentralit Osllomej për punësimin e 125 punëtorëve të rinj të cilëtnuk janë banorë të komunës Osllomej.
Kërkohet nga kjo ndërmarje që të përshpejtojë realizimin e marrëveshjessë vitit 2007 mes Drejtorisë së Termocentralit dhe bashkësive lokale tëKomunës së Osllomesë, e cila vendos që punëtorët e rinj të punësuar atytë jenë detyrimisht banorë të kësaj komune, rregullimin einfrastrukturës të dëmtuar nga aktivitetet punuese si dhe ruajtjen eambientit jetësor dhe mjedisit të zonës.
Illyricum Libertas përkrah bllokimin e rrugës që çon deri te ky objekti rëndësisë së veçantë si dhe që nga dita e djeshme është pjesë aktiveme anëtarë të vet në këtë bllokadë.
U bëjmë thirje gjithë qytetarëve shqiptarë që ti bashkohen protestës nëfjalë deri në realizimin e kërkesave të drejta dhe realiste të banorëvetë Komunës shqiptare të Osllomesë.
Gjithashtu, apelojmë tek faktorët vendimmarrës politikë shqiptarë që tëjenë përkrah qytetarëve tanë në këtë betejë të drejtë dhe humane.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi