Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

Mesazh nga Dewil prej Wed 13 Oct 2010 - 9:54

Ultrasi serb, kafsha që dogji flamurin shqiptar në ndeshjen endërprerë Itali-Serbi, të vlefshme për kualifikueset e Euro 2012-s,quhet Ivan Bogdanoviç. I mbiquajtur “njeriu i zi”. Gazetat italiane ekanë përshkruar deri në detaje arrestimin e tij në orën 3 të natësmidis 12 dhe 13 tetorit. Fotot e Ivanit, si në stadium teksa hipte mbirrjetën e hekurt që rrethon stadiumin e më pas digjte flamurinshqiptar, por dhe të arrestimit të “njeriut të zi” me tatuazhe bënëxhiron e botës, duke mbjellë urrejtje. Pikërisht tatuazhet ishin dhe“thembra e tij e Akilit”, pikërisht prej tyre ai u zbulua dhe uarrestua, pasi ai Ivani i “tmerrshëm” ishte me kapuç në kokë, kur bërinjë nga aktet barbare më të paprecedent në stadiumet italiane, endoshta dhe në futbollin botëror.Agjentët italianë e kërkuan gjatë gjithë natës, pas çrregullimeve qëprovokuan ultrasit serbë në fushë, ndërkohë që shumica prej tyre hipinë autobusë pas ndeshjes. Sërish pati tension midis ultrasve dhepolicisë italiane, që më pas u përforcua edhe me forca speciale, duke idetyruar të gjithë tifozët serbë të hipnin në stadium. Përveç njërit.Ivanit. “Njeriut të zi”. Një 28-vjeçar, simboli i skuadrës “CrevenaZvezda”. Një njëri-bombë. Me fizik të madh. Të frikshëm. Forcatitaliane të rendit i zbritën një nga një të gjithë pasagjerët. Më pas,ua zhveshën të gjithëve bluzat, për të njohur tatuazhet e kapura ngatelekamerat. Asnjë. Më pas, autobusët u rinisën, larg stadiumit“Marasi”, pas një nate të transformuar në një ankth për tifozët dheskaudrat. Por, pa Ivanin. Pasi ai ishte fshehur diku.Kur nga autobusët kishte mbetur vetëm një, ai ishte i rrethuar nganjë numër i madh agjentësh. Pikërisht atje ndodhej “njeriu i zi”.“Ishte ora 2.30 e mëngjesit”, – shkruan “Gazzetta dello Sport”. Tifozëtserbë ishin kontrolluar të gjithë, por pa sukses, por më përjashtim tënjërit. Pikërisht Ivanit. Në orën 2.41 ai u arrestua. Midisduartrokitjeve dhe sharjeve. Ishte arrestuar dhe i rrethuar nga shumëagjentë. Ndërsa në stadium, Ivani rinte kryelartë, aty midis policëveitalianë, duarlidhur.Ivani, ultrasi me tatuazhin bombëIvan Bogdanov, ultrasi serb i arrestuar në mëngjesin e së mërkurësnë Xhenoa të Italisë, është një nga kapot historikë më të njohur tëtifozerisë serbe dhe të “Crvena Zvesdës” së Beogradit. Ivani ka njëtatuazh ku është vizatuar një bombë e vendosur në dorë të bërë nëpektoralin e djathtë dhe vitin 1389 në bicepsin e djathtë: vitin ebetejës së serbëve kundër turqve, që simbolizon edhe shenjën e shpirtitultranacionalist serb. Sipas asaj që tregon faqja serbe, “B92.net”,Bogdanov është 29 vjeç dhe një i papunë. Dosja e tij penale është embushur plot e përplot: grindje, rrahje, agresion në publik, por dheprodhim e zotërim të substancave narkotike.Serbia: Ndjesë për ngjarjen në Itali
Serbia i kërkon ndjesë Italisë për incidentet e një ditë më parë gjatë takimit mes dy kombëtareve të futbollit.Mediat serbe e kanë komentuar si turp dhe cnderim atë që ndodhi në stadium të martën në mbrëmje.“Këta ekstremistë nuk përfaqësojnë ndjenjat e popullit serb”, thaambasadorja serbe në Romë, Sanda Raskovic-Ivic. Sipas saj ajo që ndodhiishte fatkeqësi dhe dicka shumë e shëmtuar.“Unë dhe të gjithë serbët jemi të turpëruar. Gjej rastin për tëkërkuar ndjesë në emër të ambasadës, qeverisë dhe gjithë popullitserb”, tha Raskovic-Ivic.Mediat“Turp i ri; tifozët ndërpresin Itali-Serbi” titullohet artikullikryesor në të përditshmen e Beogradit “Blic”. Në brendësi të tijtheksohet se me këtë incident, vijon pikiata e futbollit serb. “Mund tëimagjinojmë se si janë ndjerë kapiteni dhe futbollistët tanë. Mesiguri, janë turpëruar”.“Skandal në Xhenova”, titullohet edicioni online i “Vesti”.Ndërsa“Vreme” hapet me një fotografi ku titozët serbë dogjën flamurinshqiptar.AutoritetetShqetesimin e ka ndjerë edhe ministrja serbe e Sportit, SnezanaSamardzic-Markovic. “Një grup personash që autoidentifikohen si tifozëtë Serbisë kanë cnderuar veten e tyre, dhe gjithë Serbinë. Imazhet edhunës, të para në të gjithë botën, janë një turp dhe një goditje ndajprocesit të ristrukturimit të reputacionit të sportit serb”, thaministrja.Digjet flamuri serb para ambasadës Serbe në Tiranë
Tiranë. Pas djegies së flamurit shqiptar nga disa ultras serbë në Italigjatë ndeshjes me Italinë, vjen reagimi i tifozëve Kuq e zi që djeginflamurin serb përpara përfaqësisë diplomatike të Serbisë në Tiranë.Në orët e mbrëmjes së ditës së martë tifozët shqiptarë kanëprotestuar para ambasadës serbe në Tiranë ku edhe kanë djegur flamurinserb. Ndërkohë që gjatë kësaj proteste nga tifozët është qëlluar edhenjë punonjës i policisë i cili ka tentuar të mos lejojë protestën tëzhvillohej para derës së ambasadës.Madje, për të shpërndarë tifozët, forcat e policisë kanë qëlluardisa here me armë në ajër. Por nuk dihet nëse plumbat ishin të vërtetëapo manovër.

avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

Mesazh nga Geri prej Wed 13 Oct 2010 - 9:57

Te honksha veshin ishalla

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 13 Oct 2010 - 10:01

Me erdhi mire qe te pakten ky person u arrestua, sepse xhesti qe beri ishte me te vertete i urryeshem, dhe xhesti me i ulet i mundshem.
avatar
Gjimnazistja
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1685
 <b>Piket</b> Piket : 1786
Regjistruar : 27/02/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : rreth e rrotull

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

Mesazh nga Dewil prej Wed 13 Oct 2010 - 10:14

Gjimnazistja shkruajti:Me erdhi mire qe te pakten ky person u arrestua, sepse xhesti qe beri ishte me te vertete i urryeshem, dhe xhesti me i ulet i mundshem.
Te gjith qe shkaktuan at inciet jan te arestuar por kjo nuk e nderon politiken qe serbet kan ndaj neve Shqipetarve , sebrian nuk ka kerku falje per djegjen e flamurit ton kombetar Me nje fjal serbi esht i mir vetem i Vdekur
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohet udhëheqësi i tifozëve që dogji flamurin shqiptar

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi