Shqiptarët e Maqedonisë përgaditen për protesta

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Shqiptarët e Maqedonisë përgaditen për protesta

Mesazh nga Dewil prej Thu 14 Oct 2010 - 11:09

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe Demokracia e re nga muaji iardhshëm do të organizojnë protesta, mitingje kundër politikës sëQeverisë, shkruan gazeta Koha e re. Ata janë të pakënaqur nga siç thonëata, “nga politika anti shqiptare dhe anti popullore të Qeverisë tëVMRO-DPMNE-së dhe të BDI-së”. Proceset e eurointengrimit janë tëbllokuar për shkak të çështjes me emrin që e kanë me Greqinë, ndërsaQeveria e harxhon buxhetin e saj me ndërtimet e përmendoreve edhe atëtë Maqedonasve në kushte kur shteti ballafaqohet me krizë ekonomikeedhe niveli i varfërisë së qytetarëve është i rritur, ndërsa në procesështë edhe sjellja e ligjit të ri për regjistrim sipas partive është idrejtuar direkt Shqiptarëve. Protestat e partive shqiptare vinë nëperiudhë kur veçse më LSDM-ja ka filluar me serinë e protestave dhemitingjeve të kahëzuara kundër politikës së kryeministrit NikolaGruevski, ndërsa të bashkuar lajmëruan kryengritje kundër qeverisë për7 nëntor.Lideri i BDI-së Ali Ahmeti gjatë vizitës në Bruksel javën e kaluarpublikisht dha me dije se nuk ka qëllim ta lëshoj koalicionin meGruevskin ose të ofrojë zgjidhje për çështjen me emrin. Ahmeti është ikënaqur dhe me versionin e ligjit për regjistrim dhe nuk mendon për tëpranuar kërkesat e partive opozitare. Edhe krahas asaj, analistët epolitikës përfunduan se koha punon kundër marrëdhënieve harmonike tëkoalicionit dhe se BDI-ja ngadalë e humb mbështetjen e votuesve dhe mëvonë ose më herët do të duhet ta kundërshtojë politikën e Gruevskit.Edhe ne PDSH paralajmërojnë se mendojnë ta t’i bëjnë thirrjepopullit të dal në rrugë, dhe njëkohësisht ta bojkotojë regjistrimin eardhshëm dhe mësimin në gjuhë maqedonase në klasat e ulëta. Për tëgjitha këto pyetje ka qenë e diskutuar në mbledhjen e cila është mbajttë martën në Tetovë. Nga partia e Menduh Thaqit thonë se do tishfrytëzojnë të gjitha mjetet për ta rrëzuar koalicionin anti shqiptarëtë Gruevskit dhe Ahmetit.“Populli është i pakënaqur nga politika anti shqiptare e qeverisëdhe kërkon që ajo të shkojë. Ne do të bojkotojmë për regjistrimin nëqoftë se miratohet ligji siç janë marrë vesh Gruevski dhe Ahmeti, kurseështë i drejtuar kundër shqiptarëve. Do ti thërrasim të gjithëshqiptarët që të bojkotojnë edhe kundër mësimit në gjuhë maqedonase nëklasat e ulëta, siç është e parashikuar me metodat e reja në arsimim.Kuptohet se mendojmë edhe për protesta edhe mitingje, se është e drejtajonë demokratike që ne si parti opozitare do ta shfrytëzojmë” thonë ngaPDSH-ja. “Për derisa shumica parlamentare ngelet e shurdhët në kërkesat eqytetarëve për ndryshimin e ligjit për regjistrim, Demokracia e Re dotë organizojë protesta që qeveria të mund ta dëgjoj zërin e popullit.Ajo është e drejtë demokratike dhe legjitime e partisë, ndërsaqytetarët tonë nuk mund ta tolerojnë gjenerimin e politikave të këqijakëto dy vitet e fundit”, thotë Kadriu, duke e potencuar projektinShkupi 2014, provokimet me enciklopedinë dhe kishën në sheshin eqytetit.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi