Pse ndodh ngushtimi i arterieve koronare?

Shko poshtë

Pse ndodh ngushtimi i arterieve koronare?

Mesazh nga Dewil prej Fri 15 Oct 2010 - 6:06

Ngushtimi i arterieve koronare pothuajse gjithmonë shkaktohet nga pllakat aterosklerotike.Kurnë këto pllaka ndodhin procese të shtuara patologjike (p.sh. plasaritjetë pllakës dhe formimi i trombeve në këtë rajon) arteria përnjëherëmbyllet plotësisht. Së shpejti bëhet shkatërrimi i qelizave në rajonintë cilin e ushqen kjo arterie, pra zhvarroset nekroza ishemike emiokardit-infarkti i zemrës.Simptomat karakteristike është dhembja e fortë në gjoks që zakonishtzgjat mbi 30 minuta. Kjo në të shumtën e rasteve përcillet me dobësi tëpërgjithshme, djersitje, vjellje e frikë nga vdekja. Sulmi në zemërmund të jetë i qetë dhe të kalojë pa ndonjë simptomë. Te shumica e tësëmurëve, simptomat dhe shenjat lajmërohen pas disa orëve, ditëve osejave para sulmit në zemër.Shenjë e hershme e sulmit në zemër është dhembja e cila përsëritetnë gjoks, gjatë ngarkesë dhe kalon pas një pushimit. Sulmi në zemërmund të jetë i qetë dhe të kalojë pa ndonjë simptomë, te shumica e tësëmurëve, simptomat dhe shenjat lajmërohen pas disa orëve, ditëve osejave para sulmit në zemër.Rreziku mund të zvogëlohet nëse mbahet nën kontroll shtypja egjakut, sëmundja e sheqerit. Rreziku mund të rritet nga sulmi në zemërte të sëmurët që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut, diabeti, niveli ilartë i kolesterolit, sulmet e mëparshme të zemrës, angina e zemrës, temeshkujt, njerëzit e moshuar, duhanxhinjtë, te njerëzit e trashë.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi