‘Dosjet’, KVF kërkon dosjet origjinale të tre funksionarëve të BDI-së

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

‘Dosjet’, KVF kërkon dosjet origjinale të tre funksionarëve të BDI-së

Mesazh nga Dewil prej Tue 19 Oct 2010 - 9:52


Komisioni për verifikimin e fakteve (KFV)ka kërkuar ngainstitucionet kompetente në vend, që nga Beogradi të kërkojnëorigjinalet e dosjeve të tre funksionarëve të lartë të BDI-së, të cilëtjavën e kaluar i shpalosi qytetari nga Tetova Shpend Lushi. Kryetari iKomisionit për verifikimin e fakteve Tome Haxhiev, në linjë telefonikepër ALSAT-M tha se në mbledhjen e djeshme komisioni ka hapur dosjet eparaqitura dhe po punon në to.

Por, derisa Komisioni pret përgjigje për të vërtetuar ose jo dosjet efunksionarëve të BDI-së, ish nëpunësi i UDB-së Nafi Çegrani, nuk munditë jepë përgjigje të prerë rreth origjinalitetit të tyre. Një është esigurt, tha Çegrani, vulat e dosjeve janë origjinale.
“Vulat këndej i shoh janë origjinale, pasi janë të kohës pas ‘81 qëunë më nuk kam qenë në shërbim, kam qenë nëpër burgje atëherë. Ndoshtamund të ketë më vonë ndonjë ndryshim formularësh dokumentacioni. Stemafakt është që është origjinale. Kur ka raport, kur është raporti zyrtari një informatori ai shkon nëpër zyrat e kryeshefave edhe ato shkruajnëkështu nga një sugjerim, vërejtje. Nuk i kam të njoftuara këto sa ipërket faktit se a janë origjinale këto”, deklaroi Nafi Çegrani, ishnëpunës i UDB-së.
Çegrani tha më tej se çdo raport zyrtar që është i një shërbimi sekret,kur e bën dikë informator, ai shkon nëpër zyrat e kryeshefave të cilëtnjoftohen me përmbajtjen e atij raporti. Më tej ata janë të obliguar qëzyrtarisht raportin ta parafojnë me nënshkrimin e vet. Nëse kanë ndonjësugjerim apo direktivë, e shkruajnë në faqen e atij raporti.
“Tani ashtu raporti unë nuk mund të shoh këtu. Në fakt ka ngjashmërinëse nuk është bërë ndonjë kombinim i fotokopjes. Këtu edhe shkruan sejanë marrë nga një mikrofilm” , theksoi Nafi Çegrani, ish nëpunës iUDB-së
Edhe përkundër deklaratës së Çegranit se vulat në tre dosjet efunksionarëve të lartë të BDI-së janë origjinale, autenticitetin edosjeve duhet të vërtetojë Komisioni për verifikimin e fakteve. PDSH-ja e Thaçit dhe BDI-ja e Ahmetit për një javë rresht akuzoninnjëra tjetrën për rastin e dosjeve. Për BDI-në, dosjet janë fabrikuaranga partia e Thaçit, ndërsa nga atje paralajmërojnë se do të nxjerrinedhe dosje tjera për funksionarët e BDI-së.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi