Diaspora shqiptare në Skandinavi kundra regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Diaspora shqiptare në Skandinavi kundra regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Mesazh nga Dewil prej Fri 12 Nov 2010 - 6:45
Intervali kohor për regjistrimin e popullsisë prej 1 deri më 15 prill të vitit 2011, nuk do të jetë i përshtatshëm për diasporën shqiptare. Ata thonë se pikërisht në këtë kohë i tërë procesi mund të manipulohet dhe ata të përjashtohen nga regjistrimi, e me këtë edhe mos të jepen të dhëna të sakta për përqindjen e shqiptarëve në Maqedoni.

Në pakënqësin mëdhe që kanë shpërthyer kudo në diasporën shqipëtare nëpër botë, është përfrshirë edhe Komuniteti shqiptar në vendet Skandinave, në Suedi të cilët kan reaguar duke nënvizuar se përfaqësuesit politik shqiptar në Maqedoni duhet të jenë të vëmendshëm rreth vendimeve të tyre, që siç thonë, ata mund të jenë fatale për shqiptarët dhe numrin e tyre në Maqedoni.

Një reagim që është bërë edhe nga shoqata e të burgosurve politik në Suedi, gjithashtu kritikohet data e përcaktuar për regjistrim, në periudhën kur siç thuhet nuk është i pranishëm numri i madh i shqiptarëve që jetojnë përkohësisht dhe punojnë në botën e jashtme.

Duke e argumentuar se termini më i përshtatshëm është edhe muaji korrik -gusht kur edhe mundësit e emgirantëve janë shumë më të mëdha të vizitojnë vendlidjen – me kohën e tyre të pushimeve verore që siç dihet me mijra shqiptarë kthehen në këtë sesion vit për vitë.

Kështu thuhet në një mesazh të dërguar për mediat shqiptare, nga ish i burgosuri politik i demonstratave të vitit 1981, në Kosovë, i dënuari me tetë vite e gjysm burgim, nën okupimin dhe sundimin barabarë të Serbis në Kosovë, ish-kryetari i Partise Dekmokratike Kombëtare për Iliridë, kirurgu i permndur, Dr. Kastriot Rexha; i cili kërkon që dhe mërgimtarët shqiptarë në Skandinavi , pra siç thotë ai ” këndej rrugëve botës, “t’a ngremë zerin në kup të qiellit”, kundër projekt- ligjit të rregjistrimit të popullatës në Maqedoni, dhe që regjistrimi i popullatë të bëhet në muajin, prill kur të gjithë mërgimtarët shqiptarë s’do mund të marrin pjesë.” sipas ish të burgosurit politik i demonstratave të vitit 1981, në Kosovë, i dënuari me tetë vite e gjysm burgim, nën okupimin dhe sundimin barabarë të Serbis në Kosovë, ish-kryetari i Partise Dekmokratike Kombëtare për Iliridë, kirurgu i permndur, Dr. Kastriot Rexha;
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi