Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Shko poshtë

Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Sun 21 Nov 2010 - 23:24

Mire se vini ne hapsiren time te vogel... Razz
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 22 Nov 2010 - 9:05

Cka te pengon tek ne femer?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Mon 22 Nov 2010 - 10:04

Engjellushja shkruajti:Cka te pengon tek ne femer?

Heeeeeeeeemmmmmmmm pyetje me vend edhe shume serioze po nese kam thene qe ketu lejohen edhe pyetjet personale ateher nuk do iki nga pyetja jote edhe do i pergjigjem....

Tek nje femer me pengon dredhite ,tradhetija,genjeshtra, mos besimi edhe mos ngopja per me te mirin duke kerkuar qe nuk ja di vleren e nje personi... (nuk ka ne bote te perkryer veq ZOTI Atij i qofshim fale eshte i perkryer) por thone te paret ai qe zgjedh edhe perdredh e met pa asnje...pastaj kruje koken mrapa sa te duash.....po duhesh te pranosh ate qe ke afer teje qe te ofron sado pak ngrohtesi se ai ose ajo do jet per ty nje i ose e perkryer per ty kjo vlen per mendimin tim...

Se thone macja kur shef veten ne pasqyre vet veten me cope mishi ne goje mundohet qe edhe copen e mishit tjeter asaj ne pasqyre te ja marr (vet vetes) po sa hap gojen e len mishin e saj ne toke edhe ajo macja ne pasqyr te njejtin veprim ben e leshon mishin ne toke po macja e shkret mundohet ta kap mishin atje ke pasqyrja jo kete mishin qe ka para kembeve te veta e keshtut duke u munduar ta kap mishin tek pasqyrja nderkohe i merr nje mace tjeter mishin qe ka para kembeve te veta edhe i zhduket edhe mishi ke pasqyrja, ajo mace qe kerkon me shume met pa asnje per ate duhet te jemi te knaqur ate qe kemi para kembeve jo te kerkojme me shume.....

Se per ndryshe nje femer serioze pa dredhi pa tradheti pa genjeshtra me besim te plote edhe qe ja di vlerat e dikujt, ate qe ka para kembeve te veta, e di ta vlersoj ashtut si eshte edhe ta dashuroj ashtut si eshte me gjithe shpirt pse jo, nese i ka keto vlera nje femer per mua eshte ok, pa marr parasysh se qfar ka qen me heret me rendesi eshte qe tash ne kohen e tanishme prezente ti ket keto vlera per mua eshte ok se kam problem...(besoj qe je dal e knaqur me pergjigjjen time te jam pergjigjjur seriozisht edhe me shpirt ty te pergjigjem pa hile e di ti se ke nje zemer flori ti meriton te flas drejt me ty)
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 23 Nov 2010 - 3:43

Si eshte Jeta jote qe e jeton, mendon se je mire apo do kishe ndryshuar diqka?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Tue 23 Nov 2010 - 20:31

Princcesha shkruajti:Si eshte Jeta jote qe e jeton, mendon se je mire apo do kishe ndryshuar diqka?

Hemmmmm si te ja filloj nese me ke pyetur per jeten prezente kam nje jete normale e me standarte qe jetoj mire asgje ne jeten time nuk me mungon si djale perhasret (i vetmi djale ne shtepi) qe jam shume mire jam, punoj ngapak si ndims mjeku me kontrata por ende nuk kam vendim pune po shpresoj qe nje dite do fitoj edhe nje vendim pune dikur, jetoj me dy prinderit e mi veq se qka ndonje her si djali i vetem qe jam merzitem nga pak shpesh bej shaka me prinderit e mi perse nuk me keni bere edhe nje vella i them dua vella ahahaahhaha...

mendoj se jam mire deri dikund me jeten time asgje nuk do kisha deshire te ndryshoja asgje sepse asgje nuk me mungon jam i kenaqur me jeten qe bej sepse skam asnje problem me askend nuk kapem as nuk zihem mundohem qe te gjithe ti rrespektoj e ti dua kurr probleme ne shtepi time nuk kam sjell qetesi rahati, me pelqen jeta e qete pa probleme perveq faktit qe jam perhasret e merzitem ngapak se te tjerat i kam krejt....ndoshta nuk jam i perkryer ama jam ky qe jam i keq e i mire ky Shpejtimi jam, i falenderona ZOTIT per kete ne jeten time qe kam...

shpresoj qe je e knaqur me pergjigjjen time mjaft u mundova thjesht me tu shpjegu edhe perse pergjigjjen ta kam vonuar me fal per vonesen....(nese diqka mangu te kam mbet lirisht me thuaj edhe me pyet)
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 23 Nov 2010 - 22:22

Si e vlerson shoqerin? Dhe sipas teje nje mik i vertet njihet si?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 26 Nov 2010 - 3:45

Cfar te duket e mire dhe cfar e keqe ne jete?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Fri 26 Nov 2010 - 4:07

Engjellushja shkruajti:Si e vlerson shoqerin? Dhe sipas teje nje mik i vertet njihet si?

Shoqerine e vlersoj shume sepse sod ne dite te sodit shoqeri te vertet nuk ka, me plot kuptimin e fjales vet fjala shoqeri e ka humb kuptimin e saj se te paret thone :"jakes se kemishes tende mos i ze bes" ne dite te sodit nuk ka shoqeri te vertet te paket jan ata qe te duan me shpirt po ata qe jan pak, pak une ne mesin e turmes do mundohem te gjej ate pak shoqeri te vertet e ti fus ne zemren time...

e sa per mik te vertet te thash qe jan persona te rralle ata qe jan miq te vertete e sa per ti dalluar e mi njoft eshte veshtire se njeriu kurr nuk mundesh me dit qfar ka e brendin e tij pa marr parasysh se qfare shprehje ka e qfar shpirti kae, keto dy gjera dallone shume njera prej tjetres e per mua miku i vertet qe me rrespekton e me don pa hile e me shpirt per mua ka ne vler te veqant sepse per nje mik te vertet jam ne gjendje te bej shume, ndoshta veten e kisha demtuar mikun e shpirtit jo kurre....por une jam nje tip qe do i pranoj te gjith qe me afrohen afer e me ofrojne shoqeri e miqesi edhe ata qe kan mendimin per shoqeri te veret edhe ata qe do te me duan per ndonje interes po ai qe do me interes dikur do zbulohet e vet do largohet e ai qe me do me shpirt ai ka vendin pergjthmone ne zemren time...
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Fri 26 Nov 2010 - 4:14

Princcesha shkruajti:Cfar te duket e mire dhe cfar e keqe ne jete?

hmmmmmmmm qfar pyetje e rende po do mundhem ti pergjigjem.....
e mire me duke ne jeten time kur dikush me do e me rrespekton me shpirt e pa hile ...
e keqe me duket ata persona qe te buzeqeshin ne ftyre e ta rrahin kurrizin me pellembe te dores e te thone qe te kam xhan pasi ta kthesh kurrizin nxerrin gjuhen pas teje po nuk prish pune thone qe dhe mbreti pas kurrizit eshte ofenduar pjese e jetes eshte...
po dikush kush ta shtrengon doren tende me dy duart e veta edhe te thot drejt ne sy duke i vezulluar syte qe te thot drejt ne sy se te kam mik per verteti ajo nje fjale e bukur te jep shpres per jete dhe te ben te nihesh mire kur dikush me te vertet te do edhe te rrespekton me shpirte s'ka gje me te bukur ne jete kur te duan njerzit edhe ti i do...pse ne kete jete mos ta duam njeri tjetrin pa hile e pa interes?
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Sat 27 Nov 2010 - 5:26

Cka vlerson si me te rendesishem ne jete?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Sat 27 Nov 2010 - 5:50

Engjellushja shkruajti:Cka vlerson si me te rendesishem ne jete?

Si me te rendesishmen ne jeten time te jem i lumtur ne jete asgje me shume se thone paraja (euro) shkon e vjen po lumturin kur te duash nuk e gjen thjesht te kam nje jete te lumtur ne jeten time nuk dua me shume qoft ajo jete edhe me fukarallyk qe thone te paret veq te jete e lumtur... me kete pergjigjjen time te pershendes me kengen...

Gena-Sa lote kam derdhur

avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 28 Nov 2010 - 6:36

shpejtim me ka ra rasti te ju shof shum her qe beheni me nerva shpejt,pse?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Sun 28 Nov 2010 - 16:18

Princcesha shkruajti:shpejtim me ka ra rasti te ju shof shum her qe beheni me nerva shpejt,pse?

Haahahahahaha.... jo nuk eshte problemi pse une behem nervoz kurr nuk mbaj ndermend qe behem nervoz a po qe jam bere ndonjeher nervoz po por nese dikush ma ben pa te drejt une ja kthej e nese ja kthej nuk do te thot qe jam nervoz sepse edhe me FE me KURAN thote qe nese diqka te mundon thuaje mos e le po thuaje por mundohu qe ne menyre te qete, por mos e le pa e thene sepse nese nuk ja thua e e ka gabim ai ose ajo ka ate bindje qe e ka mire perderi sa dikush nuk e kritikon edhe nese gabon.... ai ose ajo ka me pas bindjen qe une mire e kam me pas keq mu kon dikush me kish thene ....e nese ja kam thene ate qe me ka munduar nuk do thot qe jam nxeh une nuk jam temperament nuk jam me nerva bash djale i qete jam e i urte kurr fesat e bela e probleme kurr ne shpi nuk ka sjell jam i qete kam shoqeri te qete kete trup kam bere kurr me askend nuk jam zene qe te grindem mundohem ti dua njerzit e te me duan sepse veshtire eshte qe te besh mire se me be keq shume leht eshte....nese ja kam thene dikujt diqka kur e ka keq thjesht ja kam terhekur verejten une jam nje tip qe nje her te them per diqka nese nuk don me kuptu te lo qysh dush ti mevazhdu mo nuk te them dy her qe don me kuptu kupto qe jo une obligim e kam nje her me te te thene me zor kurgjo nuk bej...besoj qe po kupton edhe kjo pergjigjje mjafton....
(Faleminderit per pyetje pres pyetjet tjera nga ti se i ke shume pyetje me vend)
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 30 Nov 2010 - 5:51

Shpejtim,cila eshte ngjyra jote e preferuar,dhe cilt filma pelqen?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Tue 30 Nov 2010 - 6:26

Engjellushja shkruajti:Shpejtim,cila eshte ngjyra jote e preferuar,dhe cilt filma pelqen?

Ngjyra ime e preferuar eshte me kete me te cilen me ke bere pyetjen pra ngjyra BLUE (si SALO hihihihiii...)

Fimat e mi qe preferoj jane ACTION edhe FANTASTIC e sidomos HORROR THRILLER (filmat me VAMPIRE sidomos i dua shume)
kam nje koleksin te mire te DVD film nje nje sitar qe ja kam vene emrin kinemaja ime ne dollap hahahahahah....

Ndersa filma premieres qe ende te pa shfaqur disa i marr ne nje video club qe kam nje shok aty ne ate video club qe kur dalin filma te ri ende te pa shfaqur e di ai e ka recept me mi nda nje pare kopje extra per mua qe i merr nga interneti me TORRENT (te vjedhur ne internet) mi di ai preferecat e mija....
e disa i marr vet me internet me TORRENT filmat qe ende qe nuk shfaqen ne kinema une i shikoj jam i zoti per kete....

Razz Razz Razz
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Loni prej Tue 30 Nov 2010 - 6:39

Pse jeni kaq i mire dhe si arrini deri ketu, aq sa une tu kem "zili"?
avatar
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Tue 30 Nov 2010 - 11:53

Loni shkruajti:Pse jeni kaq i mire dhe si arrini deri ketu, aq sa une tu kem "zili"?

HMMMMMMMMMM....
Loni si ta them sikur te mos te me kesh "ZILI" e te me kesh shoqeri si thua?
Une nuk jam i keq edh dua qe te gjith te me duan e ti dua ama pa te drejten nuk e duroj edhe "SHPERTHEJ"
ty te kuptoj ke dasht pak me me provoku po une provokimet nuk i duroj kam deshire qe njerzit te me rrespektojne e te me duan...
nese ti nje her d me duash e te me rrespektosh une ty dy her me shume do te dua e te rrespektoj....
te kerkoj falje publike nese pak me ty jam shty kam deshire qe te jem mik me ty
se edhe t nuk je djale i keq perkundrazi shume i mire...
po te lutem mos me provoko por provo te me rrespektosh se rrespektin tim e ke pa fund nga une....
i leme ato tema qe jemi hty e ti harrojme e shoke te jemi pergjithmone?
faleminderit per pyetjen tende besoj qe kjo pergjigjje mjafton...
pres pyetje tjera prap....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga pink_lady prej Wed 1 Dec 2010 - 10:44

shpejtimi sa vj je ti ku jeton ca shkolle ke bere nqs se ke problem?

te folesh pak per jeten tende
avatar
pink_lady
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1108
 <b>Piket</b> Piket : 1126
Regjistruar : 30/08/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : UK

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Loni prej Wed 1 Dec 2010 - 11:05

Shpejtimi shkruajti:
Loni shkruajti:Pse jeni kaq i mire dhe si arrini deri ketu, aq sa une tu kem "zili"?

HMMMMMMMMMM....
Loni si ta them sikur te mos te me kesh "ZILI" e te me kesh shoqeri si thua?
Une nuk jam i keq edh dua qe te gjith te me duan e ti dua ama pa te drejten nuk e duroj edhe "SHPERTHEJ"
ty te kuptoj ke dasht pak me me provoku po une provokimet nuk i duroj kam deshire qe njerzit te me rrespektojne e te me duan...
nese ti nje her d me duash e te me rrespektosh une ty dy her me shume do te dua e te rrespektoj....
te kerkoj falje publike nese pak me ty jam shty kam deshire qe te jem mik me ty
se edhe t nuk je djale i keq perkundrazi shume i mire...
po te lutem mos me provoko por provo te me rrespektosh se rrespektin tim e ke pa fund nga une....
i leme ato tema qe jemi hty e ti harrojme e shoke te jemi pergjithmone?
faleminderit per pyetjen tende besoj qe kjo pergjigjje mjafton...
pres pyetje tjera prap....

Nuk e kam thene asnjehere se jeni i keq, por as i mire. E gjitha qe kam thene ka qene nje keshille dhe cdo gje eshte sjell rreth asaj keshille.
Ndoshta jeni i mire, bile teper i mire, dhe i bie qe une te jem i keq, i ashper, i pa kulturuar etj, perderisa nuk me pelqeni si tip mashkulli dhe s'mund te te them asgje me shume se nje respekte te zakonshem nga ana ime.
Siq e sheh, dallojme shume edhe pse te dy jemi meshkuj. Mua nuk me ben per te tjeret nese u pelqej apo jo, nese me respektojne apo jo, nese me duan apo jo, nese me flasin apo jo, etj(me fjale). Mjaftone qe une e pelqej veten, e respektoj veten ( ne maksimum), e dua veten aq sa duhet, i flase vetes(dmth flase me veten lirshem dhe pa komplekse). Gjitha keto dhe shume gjera tjera nese i permbahemi, atehere do mjaftonte qe vetem 1 person nga 999 tjere te na respektoje, ti pelqejme, te na do dhe te na flase. Sepse, ky\kjo person do ta beje me seriozitetin me te madhe dhe me sinqeritet te plote. Pra, 999 te tjeret edhe nese nuk e bejne te njejten gje, te jesh i sigurt se shumica prej tyre ne mendje e kane por nuk e thone per nje apo tjeter arsye.
Keshtu qe, gjitheshka qe bejme duke menduar se eshte me e mira per ne, jo gjithnje eshte ashtu. Gjitheshka qe duket e bukur nga jashte, nuk mund te jete doemos e bukur edhe perbrenda.
Megjithse e paskna zgjat teper shume, vetem edhe dy gjera per fund me shpresen qe te pakten ketu t'me kupton:
-Mos duaj njeri dhe mos ki urretje ndaj njeriut,
-Jeto per vete dhe jo per tjeret (sepse askush s'do dhe s'mund te jetoje per ty).

Pse e ke patjeter t'i kesh te gjithe shok e shoqe ketu?
avatar
Loni
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 247
 <b>Piket</b> Piket : 247
Regjistruar : 03/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 1 Dec 2010 - 11:50

Loni shkruajti:
Shpejtimi shkruajti:
Loni shkruajti:Pse jeni kaq i mire dhe si arrini deri ketu, aq sa une tu kem "zili"?

HMMMMMMMMMM....
Loni si ta them sikur te mos te me kesh "ZILI" e te me kesh shoqeri si thua?
Une nuk jam i keq edh dua qe te gjith te me duan e ti dua ama pa te drejten nuk e duroj edhe "SHPERTHEJ"
ty te kuptoj ke dasht pak me me provoku po une provokimet nuk i duroj kam deshire qe njerzit te me rrespektojne e te me duan...
nese ti nje her d me duash e te me rrespektosh une ty dy her me shume do te dua e te rrespektoj....
te kerkoj falje publike nese pak me ty jam shty kam deshire qe te jem mik me ty
se edhe t nuk je djale i keq perkundrazi shume i mire...
po te lutem mos me provoko por provo te me rrespektosh se rrespektin tim e ke pa fund nga une....
i leme ato tema qe jemi hty e ti harrojme e shoke te jemi pergjithmone?
faleminderit per pyetjen tende besoj qe kjo pergjigjje mjafton...
pres pyetje tjera prap....

Nuk e kam thene asnjehere se jeni i keq, por as i mire. E gjitha qe kam thene ka qene nje keshille dhe cdo gje eshte sjell rreth asaj keshille.
Ndoshta jeni i mire, bile teper i mire, dhe i bie qe une te jem i keq, i ashper, i pa kulturuar etj, perderisa nuk me pelqeni si tip mashkulli dhe s'mund te te them asgje me shume se nje respekte te zakonshem nga ana ime.
Siq e sheh, dallojme shume edhe pse te dy jemi meshkuj. Mua nuk me ben per te tjeret nese u pelqej apo jo, nese me respektojne apo jo, nese me duan apo jo, nese me flasin apo jo, etj(me fjale). Mjaftone qe une e pelqej veten, e respektoj veten ( ne maksimum), e dua veten aq sa duhet, i flase vetes(dmth flase me veten lirshem dhe pa komplekse). Gjitha keto dhe shume gjera tjera nese i permbahemi, atehere do mjaftonte qe vetem 1 person nga 999 tjere te na respektoje, ti pelqejme, te na do dhe te na flase. Sepse, ky\kjo person do ta beje me seriozitetin me te madhe dhe me sinqeritet te plote. Pra, 999 te tjeret edhe nese nuk e bejne te njejten gje, te jesh i sigurt se shumica prej tyre ne mendje e kane por nuk e thone per nje apo tjeter arsye.
Keshtu qe, gjitheshka qe bejme duke menduar se eshte me e mira per ne, jo gjithnje eshte ashtu. Gjitheshka qe duket e bukur nga jashte, nuk mund te jete doemos e bukur edhe perbrenda.
Megjithse e paskna zgjat teper shume, vetem edhe dy gjera per fund me shpresen qe te pakten ketu t'me kupton:
-Mos duaj njeri dhe mos ki urretje ndaj njeriut,
-Jeto per vete dhe jo per tjeret (sepse askush s'do dhe s'mund te jetoje per ty).

Pse e ke patjeter t'i kesh te gjithe shok e shoqe ketu?

Faleminderit per keshilla por si te ja filloj po filloj nga e para si ke shkrujt ti:
1.Sa per qe po thua ti je i keqi gabohesh sepse je nje djale shume i mire
2.Sa qe thua duaje veten vepro vet beje kete vet veq vet me sa di une veq ZOTI larte i qofshim fale veq ZOTI vetem mund te ja dale e te jet vetem se cdo njeri ka nevoj per njeri - tjerin askush vetem nuk mund te ja dal vet vet vet ne kete bote...as buka vetem nuk te hahet pa te be dikush shoqeri...nese dikush te ben shoqeri edhe buka te duket me e lezeqme e le me gjerat e tjera ne jete qe thone dora per kete doren tjeter (njera dore lan doren tjeter dy duart lajne fytyren) sikur te ishe i vetmi ne bote nuk ka jete...nuk mjafton ne jete qe ta duash vetem veten duhet qe ti duash edhe te tjeret...duhet ta provosh qe ti duash edhe te tjeret qe edhe te tjeret te duan ty....
3. Me fal qe po ta them por gabim e ke qe thua "Mos duaj njeri dhe mos ki urretje ndaj njeriut" e vertet qe nuk duhet te kesh urrejtje ndaj askujt po edhe duhet ta provosh ta duash dike sepse se jo per diqka po duhesh te provosh qe ti duash te gjithe se edhe i keq nese eshte i keq duhet ta provosh qe ta ofrosh e ta duash sepse te paret thone :"edhe i keqi ndonjeher te duhet te kryn pune"
4. Edhe pergjigjja e pyetjes fundit eshte une i dua te gjithe sepse sic te ceka me lart veq ZOTI eshte nje edhe vetem, te gjithe njerzit ne bote duhet te jene bashk asnjeri pa tjetrin nuk mundet nje dore per doren tjeter edhe nese eshte i keq edhe i keqi te gjindet ne disa raste....
besoj qe je i knaqur me pergjigjje edhe te lutem keshilla ime e vetme per ty eshte qe mos e nen vlerso me veten qe je i keq se te hidherohem pastaj se ti je i mire veq se une jam ngut pak per ka vlersimi yt ngutem pak e nuk te kam kuptu, por jam i kthyeshem pasi t kuptoj gabimin tim kerkoj falje tash po te kuptoj plotesisht e dua qe te jem shok me ty edhe ti perse thua qe vet duhet une po te them mos rri vet por ben shoqeri sepse edhe pse thua qe"-Jeto per vete dhe jo per tjeret (sepse askush s'do dhe s'mund te jetoje per ty)" eshte e vertet ate qe thua ama duhet ta provosh qe ta duash dike qe edhe ai qe te te do ty sepse po ti nese nuk e do ate as ai nuk te do ty per ate te thash edhe pyetjen e kaluar rrespekto dike nje her qe ai do te te rrespektoj ty dy her se kur ti nuk e do as ai ty nuk te do sepse askush nuk ka obligim dashurine po te do nese e ndjen ate se veq vet asgje nuk arrin... ja qe po te ofroj une miqesin time.... pranoje.... provo te duash te tjeret.... jo te kritikosh e ti besh vrejtje per gjdo gje sepse njerz jemi edhe gjdo njeri gabon askush i perkryer nuk eshte ne jete te gjithe gabojme veq ZOTI i perkryer eshte po por ti ofrosh afer vetes njerzit e ti duash e te te duan edhe ata ty.....qe ti pranosh ne shoqeri ashtut si jane.....Faleminderit....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 1 Dec 2010 - 12:27

pink_lady shkruajti:shpejtimi sa vj je ti ku jeton ca shkolle ke bere nqs se ke problem?

te folesh pak per jeten tende

Ok po ja filloj te pergjigjem ne pyetjen tende edhe pse kam drejt mos me ju pergjigj kesaj pyetjes tende sepse kete pyetje edhe une ty ta kam bere i pari ty edhe nuk mu ke pergjigj kam plotesisht te drejt mos te pergjigjem po mese kam temen qe quhet:
Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.! kam deklaru qe do i pergjigjem gjdo pyetje edhe qoft ajo personale ok po vazhdoj.......edhe mos kerko fale a te thuash nese e kam problem vet me deshiren time e kam deklaru temen qe ki drejt me bo gjitha pyetjet per rreth meje qofshin edhe personale pa u pergjigj drejt e me shpirt nuk e le...se kam problem hic per te gjitha pyetjet....
Pergjigjja:
Te ja filloj nga pyetja e pare: VJ me duket se e ke fjalen per moshen ok moshen nuk po ta tregoj po dua qe ti ta provosh te ja qellosh po te le si pyetje ty nese mundesh te ja qellosh sa vjet i kam bravo te qoft hahahahaah....
Pyetja e dyte: Ku jetoj? Jetoj ne Kosove ne nje qytet te vogel qe quhet Gjakove....
Pyetja e tret:Ca shkolle kam bere kam perfundu mjeksin (shkollen e mesme) si ndims mjeku edhe punoj si ndims mjeku dhe njekohesisht vazhdoj studimet ne shkollen e late per INFORMATIKE edhe TEKNOLOGY ndryshe nga mjeksija po ja qe me pelqen edhe informatika(kompjuteret) por e dua edhe mjeksine edhe mjeksine nuk e kam lene anash se jam aktiv e punoj si ndims mjeku infermier (asistent mjeku)
Edhe pyetja e fundit : Te flas pak per jeten time? Ok te flas per jeten time duhet te te shkruaj nje rroman sepse kam pas nje femiri shume te veshtire nje si adoleshent pastaj me jane permirsuar gjerat edhe tash ne ditet e sodit jam shume mire nuk jam nje njeri qe ka jeten e perkryer po kam nje jete standarte asge ne jete nuk me mungon kam nje pune te mire me perprse te bardhe (asistent mjeku) pune i ulur ne karrige ne ordinance shume pune e lete qe e adhuroj edhe me asgje nuk e nderroj kam nje shtepi (banes) ne qender te qytetit tim nuk dua asgje me shume veq se nje nuse po me mungon hahahahahaha...
jam djale hasreti (djale i vetem ne familje) pak i lazdruar sepse djali i vetem ne familje prinderit pak me kan lazderuar ama prap se prap mundohem te jem i edukuar shpresoj qe gjitha pyetjeve jam pergjigjur mire perveq te pares qe ta lash ty te ja qellosh hahahahahah....
tjeter here avash avash ben nje nga nje pyetjet jo gjitha keto pyetje per nje her hahahahaahahah...Faleminderit per pyetjet pres pyetje prap nga ti....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Geri prej Wed 8 Dec 2010 - 8:21

Per Çfar ndihesh krenar ne vetvete?

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 8 Dec 2010 - 21:03

Geri shkruajti:Per Çfar ndihesh krenar ne vetvete?

Pershendetje Geri faleminderit per pyetjen nuk di qfar te te them hmmmmmm krenarija nuk e di ndoshta ndihem me mire kur personat qe dua te ndihen krenar me mua se sa une vet te ndihem krenar per vet veten time ndihem shume me mire kur te tjeret qe me duan e me vlersojne e ndihen krenar me mua se sa ti ta lersosh veten tende... me knaqesi eshte kur dikush te afroht afer edhe te thot ndjhem krenar per ty qe je kaq i mire...
Ne Kosove thone prit te te lavderoj tjeter kush e te vlersoj, mos e lavdero veten...(budalla e lavdon veten)
E une ndjehem krenar kur dikush me vlerson edhe me do kjo eshta ajo ndjenja qe me ben te ndihem mire...
Po disa ne Kosove thone: kush nuk e lavderon veten ju kallt shtepija, po ti lavdero veten sa te duash kur nuk te duan te tjeret...
Sepse thone i menquri gjithmon vazhdimisht meson edhe thote: jeta te provokon, njeriu sa jeton edhe peson edhe nga pesimi meson...
E budalles i duken gjerat krejt ndryshe budalla ka nje kend veshtrim krejt tjeter per 180 shkalle ai shikon ndyshe i duken rrafsh e drejt te gjitha gjerat edhe ai thot: une e di une jam i menqur ska me te menqur se une e vlerson vet veten e vet edhe ndihet krenar me budallakit e veta qe ben edhe ato budallaki qe ben me mendjen e ti shume i vlerson sepse sipas mendjes se tij veprat e tij i duken GENIUS edhe ska kush me mire se ai qe i ben....(sipas mendjes se tij)
Thone qe shumicen e gabimeve ti nuk mund ti veshtrosh per vete, por nga kend veshtimi tjeter nga tjeter kush vrehen e dallohen keshtut qe ti duhet te ndihesh krenar edhe i lumtur kur te tjeret ndihen mire me ty e te lavderojne e ndihen krenar me ty....
Keshtut qe une i dua edhe i vlersoj ata qe me terhekin verjetjen ku e kam keq sepse perderi sa me terhek verejten po me don e po me permirson e ka qef me me pa mire,sepse ai qe ta ben rrafsh ai nuk ka qef me te pa mire...(veq budalles i bohet rrafsh)
Keshtut qe une ndihem krenar e i lumtur kur te tjeret mburren me mua e ndihen krenar me mua per sjelljet e mira qe me duan....
Ndihem krenar kur te tjeret me shpirt me done e me sy me thone qe me duan e jane krenar qe po rrijne me mua e jane te lumtur qe me njohin mua kjo ndjenje me ben mua te ndihem shume mire e i lumtur e krenar...(kur te tjeret te vjersojne jo ti vet veten ta vlersosh)
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Geri prej Fri 10 Dec 2010 - 10:07

Cilat jan gjerat qe te bezdisin?

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ketu mund te me beni pyetje personale, pergjigjet Shpejtimi.!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi