SIDA, pilulë që nuk lejon ngjitjen

Shko poshtë

SIDA, pilulë që nuk lejon ngjitjen

Mesazh nga Geri prej Tue 23 Nov 2010 - 7:50

Një hap përpara në kërkimet për të parandaluar SIDA-n. Shkencëtarët kanë krijuar një pilulë për trajtimin e HIV-it që duket se ka funksionuar edhe në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së infeksionit.
Një studim i “Iprex”, rezultatet e të cilit janë publikuar sot në “New England Journal of Medicine”, parandalon rrezikun e ngjitjes së sëmundjes nga persona hiv-negativ dhe me rrezik të lartë përhapjeje.

Në veçanti, studimi “Iprex” ka treguar se përdorimi i përditshëm i një pilule të quajtur “Truvada” mund të kontribuojë në uljen e rrezikut të të infektuarit nga HIV.

Kërkimi ka përfshirë 2499 pjesëmarrës që vinin nga Peruja, Ekuadori, Brazili, SHBA-të, Afrika e Jugut dhe Tajlanda.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi