Ilaçe të reja për të neutralizuar kokainën

Shko poshtë

Ilaçe të reja për të neutralizuar kokainën

Mesazh nga Dewil prej Sat 4 Dec 2010 - 4:51Nga Kalifornia vjen lajmi se në Institutin Scripps është zbuluar një vaksinë e aftë për të bllokuar efektet e kokainës.

Kjo vaksinë, pasi "mëson" qelizat imunitare të organizmit të njohin drogën e ta shkatërrojnë atë para se të arrijë të veprojë në sistemin nervor. Në këtë mënyrë, marrja e kokainës nuk jep asnjë efekt.

Vaksina është provuar tek minjtë dhe po testohet këto ditë. Ndërsa në Universitetin e Cambridge, kanë eksperimentuar efektet e një substance e cila e injektuar tek minjtë, ka bërë që të ulet vartësia e tyre ndaj kokainës.

Studimi i cili zgjati 20 vjet, ka dhënë rezultate interesante, të publikuara tek "Nature". Shpresohet që ky ilaç të favorizojë daljen nga varësia ndaj drogave. /Telegrafi/
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi