Alarmi: Shqipëria po rrëshket

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Alarmi: Shqipëria po rrëshket

Mesazh nga Geri prej Mon 6 Dec 2010 - 7:06


Specialistet e tokës mendojnë se erozioni në të gjithë vendin këtë vit është 25 % më i lartë se mesatarja e dhjetë viteve të fundit. Reshjet e shiut, por edhe prerja e pyjeve dhe e kullotave kane ndikuar ne rritje e gerryerjes se tokes dhe te lumenjve ne vend.
“Me këto reshje me intensitet të lartë, në një periudhë të shkurtër, gërryeshmëria e tokës mund të jetë 30 -40 tonë për hektarë. Nga prishjet e lumenjve gërryerja e tokës është e paparashikueshme”, u shpreh profesor Vangjo Kovaci.
Shqiperia eshte nje vend i ekspozuar nga erozioni, por mungesa e investimeve ne ruajtjen e tokes, ka rritur perhapjen e ketij fenomeni ne vend. Profesor Kovaci kërkon mbrojtjen e pyjeve, të pemëve për të mos patur shkatërrim të tokës.
Profesor Vangjo Kovaci thekson se ne keto kushte, eshte shume e rendesishme per vendin qe te krijohet nje grup specialistesh te cilet te hartojne strategji afatshkurtra dhe afatgjata per mbrojtjen e tokes.
“Te krijohet mundesia e nje qendre te madhe kombetare ku aty do te perfshija token, shkurret, livadhet, kullotat, ujin dhe klimen me te gjithe treguesve te saj”, u shpreh Kovaci.

Apeli i shume inxhiniereve dhe profesoreve, ne keto dite te veshtira per mijëra qytetare ne veri dhe jug te vendin eshte ngritja e nje njesie specialistesh te cilet te hartojne nje plan masash per kalimin e kesaj situate emergjente.


_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Alarmi: Shqipëria po rrëshket

Mesazh nga Bani prej Mon 6 Dec 2010 - 7:16

avash avash po i vjen fundi ere ske pse te habitemi apo jo , the end is coming soon , axaxaxa
avatar
Bani
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1294
 <b>Piket</b> Piket : 1311
Regjistruar : 23/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Alarmi: Shqipëria po rrëshket

Mesazh nga Mandarina prej Mon 6 Dec 2010 - 23:01

jo jo nuk po i vije fundi, se tani do te behet shqiperija e madhe e sdo te ket fund asku........
avatar
Mandarina
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 76
 <b>Piket</b> Piket : 78
Regjistruar : 24/11/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Gjakove

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Alarmi: Shqipëria po rrëshket

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi