Sllovakia do të rishikoj njohjen e Kosovës

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Sllovakia do të rishikoj njohjen e Kosovës

Mesazh nga Dewil prej Wed 8 Dec 2010 - 3:36

Sllovakia do të njeh pavarësinë e Kosovës vetëm nëse Beogradi më parë do të pajtohet me këtë,tha kryeministrja e Sllovakisë Iveta Radiqova,por theksoj se pas vendimit të Gjykatës ndërkombëtare të drejtësisë për Kosovën vendi i saj është i hapur që të rishikoj qëndrimin e vet për këtë çështje. Radicova në intervistën për Vecernje novosti të Beogradit theksoi se Sllovakia”duhet domosdo të mendoj për atë që të ndryshoj”qasjen pas mendimit të GJND sipas së cilës deklarata e njëanshme e Kosovës për pavarësi nga Serbia nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Ndonëse ky është vetëm mendim këshillues,një mendim i tillë ka forcë të madhe politike,tha kryeministrja sllovake.”Mirëpo,dëshiroj njehnit të theksoj se neve na nevojitet pëlqimi i Serbisë për pavarësinë e Kosovës. Shpresojmë se Serbia dhe Kosova do të gjejë ndonjë modus vivendi në bisedat bilaterale”,shtoi Radicova.
avatar
Dewil
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 10415
 <b>Piket</b> Piket : 11192
Regjistruar : 19/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Bantanama :)

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi