Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Shko poshtë

Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga engjell a djall prej Sat 23 May 2009 - 1:17

Leonard Seiti, ka lindur ne prill te vitit 1978 ne Ane-Vjose te rrethit te Tepelenes. Qe ne femijeri, ka qene i terhequr pas letersise dhe librave, deri sa ne moshen 13 vjecare kur dhe do krijonte poezine e pare te tij, per te mos u ndalur me se shkruari. I pelqen si zhanri i prozes, ashtu edhe poezise, por pasioni i tij mbetet kjo e dyta. Ka botuar dy libra me poezi.
Krijimtaria e tij vjen si nje vese mengjesi tek lexuesi, e fresket dhe me plot pasion. Tek lexon ndienjen e pasur qe frymezon poetin e ri Seiti, perfshihesh i teri ne bukurine e vargjeve, te cilat i kendojne kryesisht dashurise dhe natyres.


sytë tuaj lodhur kanë përgjumjes së thellë.
Në shkëlqim mos bini të rremë, të mykët,
prej vetes frigimin hiqni si një plaçkë që
më nuk vlen, guxoni...

Bota me dritë prej jush do të lindë patjetër,
digjni gjithçka të vjetër

Më andej nuk lind dielli,
...andej perëndon...

A s'e shihni, Krishtin e mijëvjeçarëve,
u ringjall, u zgjua.
Veshur ka shtrojën e gjakut të tij të, epërm,
që dikur u tha për t'u çelur sot...
Sytë i kërkojnë qënie njerëzore,
që shpirt kanë në vend të zemrës dhe dritë,
epilogje dielli në tru,
cepa sysh të yjshëm
ëndrra galaktikash të reja
Sytë i kërkojnë ...
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga engjell a djall prej Mon 1 Jun 2009 - 17:09

Unë nuk di të thur vjersha,
Me fjal të mëdha, të bukura
Ndaj, me mirë bredh lëndinës
Me shport të shpirtit të mbledh flutura.

Unë nuk di të këndoj këngë,
Zëri im është e çjerrë, rrebel
Ndaj, preferoj të hesht, në këmbë
Të duartrokas një harabel.

Unë nuk di, të loz kitaren
E vjolinen ca më pakë
Ndaj, bredh pyllit,porsi zog
E çirrem ferrave gjer në gjak

S’kam vënë gishta mbi tastier
Por, në operra them:- Kam qënë
Më ndodh të shoh herë-herë
Kur këndon era në lëmë.

Pasuri e famë s’më duhen
e pa çadër eci në shi
i mbaj vesh gjethes së shiut,
Kur ëmbël këndon dashuri.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga Leonard Seiti prej Mon 13 Dec 2010 - 7:09

Përshëndetje Administratorit, Moderatorëve !
Ju faleminderit për hapjen e temës, por, poezia e bashkangjitur në postimin e mësipërm nuk është krijimtaria ime !
U rregjistrova në k'të forum për shkak të një prej poezive të mia, tê bashkangjitura apo përvetësuar nga - Sofie Malaj !

Do t'ju lutesha zonja zotërinj që vargjet e mësipërme që fillojnë me
:
Të përhumburit e mi që ndër porta kini dalë,
dilni dhe jashtë vetes!
Verboheni prej dritë....................................................
- t'i hiqnit nga emri im !

Poezia për të cilën unë Ju shkrova është k'jo e mëposhtëmia :


SI PIKË VESE !


Une nuk di te thur vjersha
Me fjal te medha, te bukura
Ndaj me mire bredh lendines
Me shport te shpirtit te mbledh flutura

Une nuk di te kendoj kenge
Zeri im eshte i ç’jerre, rrebel
Ndaj preferoj te hesht, ne kembe
Te duartrokas nje harabel.

Une nuk di, te loz kitaren
E vjolinen ca me pakë
Ndaj bredh pyllit porsi zog
E çirrem ferrave gjer në gjak

S’kam vene gishta mbi tastiere
Por ne operra them kam qënë
Me ndodh te shoh herë herë
Kur kendon era në lëmë.

Pasuri e fame s’me duhen
I pa çader eci ne shi
E i mbaj vesh gjethes se shiut
Kur embel kendon dashuri.

Une qe linda lakuriq
Lakuriq dua te vdes
Me shpirt te paster, si femij
A ndoshta si nje pike vesë.

© Leonard Seiti
avatar
Leonard Seiti
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4
 <b>Piket</b> Piket : 6
Regjistruar : 08/12/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga Geri prej Mon 13 Dec 2010 - 7:22

Z.Leonard Seiti , shpresoj qe tani cdo gje esht OK , ato rreshtat qe kerkove ti fshij ti fshiva , poezin qe kerkove ta solla tek tema jote , tek kjo teme domethen , ate qe kisha kthy Si pike vese , ja riktheva titullin Sofei Malaj .
Kalo sa me kendshem

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga Vizitor prej Wed 15 Dec 2010 - 3:58

Nostalgji

Thell në shpirt, një melodi
Zgjon të shkuarën, në kujtesë
Dhe mbushet mbrëmja, nostalgji
Për një lastonjë, një vetull zezë
Një dritë rrjedh, porsi ujvarë
K’të mbrëmje t’vonë, mbi gjeth’
Nën qiellin stolisur, margaritarë
Kujtime blu, kjo mbrëmje derdh
Përzjerë me dritë, fllad i lehtë
Gjetheve, mbrëmja belbëzon
Dhe vargje derdhen nëpër fletë
Si vesë kristal, që mëngjesin zgjon
Gonxhe Yjesh çelur, Maj
Ç’bukuri, lëndinës tej
Përzjerë me yjet, sytë e sajë
K’të mbrëmje t’vonë, kërkoj të gjej
Dhe gjum në sy, kjo natë nuk ka
Nga shpirti, kulluar, tinguj rrjedhin
Përzjerë me tingujt, kujtime blu
Lidhur përdore, me natën bredhin

Leonard Seiti
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi nga Leonard Seiti-"Nje Pike Vese".

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi