Tymi i cigares dhe fëmijët

Shko poshtë

Tymi i cigares dhe fëmijët

Mesazh nga Geri prej Fri 8 May 2009 - 12:05Shkencëtarët kanë hulumtuar nivelin e antioksiduesve dhe ekspozimin
ndaj tymit të duhanit te më shumë se 2.000 fëmijë të moshave ndërmjet 6
dhe 18
vjeç.
Sa më shumë që ishin fëmijët të ekspozuar ndaj tymit të duhanit, niveli
i antioksiduesve në gjakut e tyre, konkretisht të vitaminës E, C dhe
β-karotenit, ishte më i ulët, shkruan në faqen shkencore “Science
Daily”.

Autorët e studimit pohojnë se fëmijët domosdoshmërish duhet të
qëndrojnë larg tymit të duhanit, mirëpo nëse ata i ekspozohen këtij
tymi, atëherë
rekomandohet që t’u jepet sa më shumë pemë dhe perime.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi