Kontrolloni shtypjen e gjakut me qumësht

Shko poshtë

Kontrolloni shtypjen e gjakut me qumësht

Mesazh nga Geri prej Fri 8 May 2009 - 12:06Një studim i ri i botuar në revistën "American Journal of Clinical
Nutrition", tregon se qumështi me sasi të vogël të yndyrës dhe
produktet e
qumështit po me sasi minimale të yndyrës, zvogëlojnë rrezikun e
shfaqjes së shtypjes së lartë të gjakut (hipertensionit) te personat e
moshuar.
Qumështi dhe produktet e qumështit i sigurojnë organizmit kalcium dhe
kalium dhe kanë rol të rëndësishëm në rregullimin e shtypjes së gjakut.


Duke u bazuar në këto rezultate, autorët e studimit pohojnë se qumështi
dhe produktet e qumështit (me përmbajtje të vogël të yndyrës) në
kombinim me
konsumimin e pemëve dhe perimeve, ofrojnë një pjesë shumë të
rëndësishme të ushqimit, i cili është i shëndetshëm për zemrën dhe enët
e gjakut.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi