Verë për jetëgjatësi

Shko poshtë

Verë për jetëgjatësi

Mesazh nga Geri prej Fri 8 May 2009 - 12:07Një studim i ri tregon se konsumimi i një gjysmë-gote verë në ditë, zgjat jetën për pesë vite, së paku te meshkujt.
Shkencëtarët kanë përcjellë dhe kanë analizuar shëndetin e zemrës dhe
enëve të gjakut te 1.373 meshkuj për një periudhë 40 vjeçare.

Rezultatet kanë treguar se konsumimi mesatar dhe i kohëzgjatur i pijeve
alkoolike të të gjitha llojeve- nga 20 gramë në ditë- zgjat jetën për
dy vite.


Ndërsa meshkujt të cilët kishin konsumuar vetëm verë, dhe jo pije
tjera alkoolike, kishin jetuar pesë vite më gjatë sesa meshkujt të
cilët nuk pinë
alkool, shkruan në revistën shëndetësore “Journal of Epidemiology and
Community Health”.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi