Selino, majdanoz dhe salcë domatesh kundër kancerit të vezoreve

Shko poshtë

Selino, majdanoz dhe salcë domatesh kundër kancerit të vezoreve

Mesazh nga Geri prej Fri 8 May 2009 - 12:08Marrja e shtuar e flavonoidit apigenin, i cili gjendet në selino,
majdanoz dhe në salcën e domateve, mund ta zvogëlojë për 20% rrezikun e
zhvillimit
të karcinomës së vezoreve, pohon një studim i ri.
Shkencëtarët kanë analizuar ndikimin e flavonoideve mbi rrezikun për
karcinomë të vezoreve te 1.141 femra të sëmura dhe te 1.183 femra të
shëndosha,
me moshë mesatare 51-vjeç.

Nga të gjithë flavonoidet e analizuara, vetëm apigenina është treguar i
suksesshëm në zvogëlimin e rrezikut nga karcinoma e vezoreve.

Autorët e studimit të publikuar në revistën mjekësore “International
Journal of Cancer” supozojnë se apigenina ndërpret aktivitetin e
hormonit
estrogjen dhe në këtë mënyrë ofron efekt mbrojtës.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi