Karotenoidet dhe karcinoma e mushkërive

Shko poshtë

Karotenoidet dhe karcinoma e mushkërive

Mesazh nga Geri prej Fri 8 May 2009 - 12:09Teprica asnjëherë nuk është mirë. Prandaj edhe dozat e larta të
preparateve të β-karotenit, retinolit dhe luteinës, shtojnë rrezikun e
zhvillimit
të karcinomës së mushkërive, sidomos te duhanpirësit dhe
ish-duhanpirësit.
Nga ana tjetër, është vërtetuar se karotenoidet e marra në mënyrë
natyrale me anë të ushqimit zvogëlojnë rrezikun për karcinomën e
mushkërive.

Për këtë arsye më mirë shijoni pemët, siç janë kumbullat e thata,
pjepri, pjeshka, shalqiri, mango etj., dhe shumicën e perimeve.

Po ashtu mund të merrni karotenoidet në preparatet e zakonshme multivitaminoze të cilat nuk janë të dëmshme.

Por nuk guxoni të merrni doza të larat të preparateve të β-karotenit,
retinolit dhe luteinës, sidomos nëse jeni duhanpirës apo e keni lënë
duhanin, rekomandojnë ekspertët në revistën mjekësore “American Journal
of Epidemiology”.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi