Embelsirat

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:09

Torte ananasi

perberesit:


200g miell
100g sheqer
100g arra
100 g gjalpe
3 veze
2 luge sode buke
dhe sipas deshires 4-5 feta ananasi

Ne fillim rihen vezet me sheqerin ,derisa formohet nje tip kremi me pas shtohet mielli gjalpi i shkrire ..trazohen te gjitha bashke derisa te perzihen mire shtohen dhe arrat dhe soda e bukes. Mbasi jane perzier e leme menjane dhe bejme gati tepsine ku do e pjekim te cilen e lyejme me gjalpe dhe me miell me qellim qe torta te mos ngjitet kur ta nxjerrim...vendosim fetat e ananasit dhe siper hedhim perberjen qe pergatitem...
piqet ne furre me 180? per 30'. Kur ta nxirrni, permbyseni tepsine me qellim qe fetat e ananasit te dalin siper tortes si dekoracion ...mund te lini nje pjese te arrave per tia hedhur siper...
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:09

TIRAMISU


- 4 t? verdha vez?sh
- 3/4 filxhani, sheqer
- 1 filxhan djath? mascarpone
- 1 1/2 filxhan me ajk? qumshti
- 2 filxhan? me kafe t? fort? (e zieni dhe m? pas l?reni t? ftohet )
- 30-36 biskota
- pud?r kakao p?r t? pudrosur ?mb?lsir?n n? fund
- ?okollat? e grir?


P?rgatitja

Ne nje tenxhere, ne zjarr, perzieni te verdhat e vezeve dhe sheqerin dhe filloni ti perzieni ngadale derisa perzierja te kete marre ngjyren e verdhe disi te zbardhur dhe temperatura te kete shkuar n? afersisht 140? (ka tenxhere qe e tregojne temp). Me pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe masen hidheni ne nje tas te madh ku pak e nga pak mund te filloni ti shtoni djathin mascarpone, duke e perziere lehte. Perzierja duhet te ftohet per 8-10 min.Ne nje tas tjeter, trazoni ngadale ajken e qumshtit dhe po me ngadale hidheni ajken ne perzierjen me veze qe pergatitet pak me pare.Me pas perzieni kafen e ftohur dhe zhytini nje e nga nje biskotat ne menyre qe te marrin pak shije por dhe te mos thermohen fare nga lengu.
Ne fund, mund te filloni vendosjen e embelsires ne nje ene ovale. Ne fillim vendosni nje shtrese kremi, me pas nje shtrese me bisokota dhe siper i shtroni nje shtrese te trashe kremi. Siperfaqen rafshojeni ne menyre uniforme dhe mbulojeni enen me mbeshtjelles plastik. Embelsira duhet te ftohet per 4-6 ore para se te sherbehet.Para se ta sherbeni mund ti hidhni siper pluhur kakao perzier me pak kafe si dhe copa cokollate te grira holle.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:09

Torte me banane


Per 4 veta duhen


6 vez?
6 luge sheqer
200 gram sheqer pluhur
6 luge miell
250 gram margarine
1 kanelle
1 filxhan vaj
2 luge kakao

Kremi per lyerje

1/2 liter qumesht
2 puding vanile
6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
1 cokollate per zierje

P?rberja
Pergatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni
ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen.
Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar
dhe gjashte luge sheqe,
ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta.
Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser
dhe i shtoni margarinen e shtypur mire,
vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur,
si dhe dy banane te shtypura.
Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate,
ndersa siper me kremin e fituar nga bananet,
vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles.
Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos,
poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:10

Torta Parajsa


miell----100 gr
niseshte patateje-----300 gr
gjalp---200 gram
sheqer puder (a velo) ----200 gr
sheqer normal----50gr
veze----5 te verdha nje te gjithe
maja per embelsira---nje pako
vanilje sipas deshires
pak kripe


pergatitja:
qe nje torte te dale e mire te keni parasysh qe te gjithe perbersit duhen te kene temperature te njejte, o te gjithe nga frigoriferi, o te gjithe ne temp ambjenti,
kjo torta eshte shume e shijshe dhe shume e thjeshta.
ne fillim punohet gjalpi me sheqerin dhe dale ngadale shtohen vezet, keta perberes rihen se bashku dhe dale nga dale shtohet niseshteja dhe mielli, nqs doni siteni nje cike qe mos te behet topa topa.
perzihen te gjithe me mikserin ose me nje fruste ...sepse duhet rahur mire, ne kete menyre hyn me shume hajer dhe torta del me e bute, hillet dhe majaja. pastaj e gjitha se bashku hillet ne nje tepsi me diameter 25 cm.

piqet ne fure te nxehte ne 200 grade.

gjithsesi varet nga furi kur shikoni qe eshte bere nxireni dhe lereni te kulloje para se ta hiqni nga tepsia.

per te pare qe nje torte eshte e pjekur, provohet duke futur nje "kruajtse dhembesh" ne mes te saj, nqa kjo del e paster pa brume atehere torta eshte pjekur.

pak a shume do tju dali keshtu.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:10

Embelsire me frutaNevojiten

1 disk Pandispanjë
lëng nga 2-3 portokaj
rreth 600 g fruta të stinës (pjepër, banane, qershi, pjeshkë, etj)
400 ml kremë qumështi
3 lugë sheqer pudër
liker

Për kremën e pastiçerisë nevojiten :

4 të verdha veze
2 doza vanilje
4 lugë sheqer
1 limon
4 lugë miell
350 ml qumësht
2 lugë të vogla gjalpë
80 kremë qumështi

Lani limonin dhe prisni një copë të madhe lëkure. Përgatitni kremën e pastiçerisë duke përzier të verdhat e vezëve, sheqerin, copën e lëkurës së limonit, miellin, qumështin dhe vaniljen. Lërini në zjarr të ngadaltë që të lidhen. Më pas shtoni gjalpin, lëreni kremën të ftohet, hiqni lëkurën e limonit dhe shtoni kremën e qumështit të rrahur. Lageni pandespanjën me lëng portokalli dhe vendoseni në një tas të madh. Mbulojeni me kremën a pastiçerisë dhe vendoseni tasin në frigorifer, të mbuluar me letër celofan. Një-dy orë para se ta servirni ëmbëlsirën, prisni hollë frutat, vendosini në një tas tjetër, lagini me liker, pudrosini me 2 lugë sheqer dhe përziejini mirë. Mbulojeni tasin me letër celofan dhe vendoseni në frigorifer. Rrihni kremën e qumështit dhe hidheni në qeskë pastiçerie me formë të dhëmbëzuar në fund, të cilën do ta vendosni edhe atë në frigorifer. Pak para se ta servirni ëmbëlsirën, hidhni frutat në tasin me pandispanjë. Mbulojeni me kremën e rrahur të qumështit dhe zbukurojeni me fruta.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:10

STRUDEL ME MOLLE

Masat:
2 filxhane caji miell
1 kokerr veze
2-3 luge gjelle gjalp
3-4 kokrra molle
2 filxhane fafeje sheqer
1 luge gjelle buke të grire
pak kanelle edhe karafil

Mielli i situr hillet ne tryeze, hapim një grope ku hillen ne mes
vezet, gjalpi dhe sasia e ujit. Zihet brumi i forte edhe lihet të
qendroje për 20-30 min. Pastaj hapen petat e holla. Peten e
sperkasim me gjalpe, mbulohet me molle të grira holle dhe të
sperkatura me sheqer të perziera me buke të bardhe të
thare, e shtypur holle me kanelle pluhur. Mbeshtillet me forme roleje.
Vendoset ne tepsi edhe lyhet me gjalpe. Shpohet ne disa vende me maje
të thikes edhe vihet të piqet ne temp 200-250 (400) grade
për 25-30 minuta. Pas pjekjes i hillet sheqeri puder.

Mollet pergatiten keshtu: i qerojme, i pastrojme, i presim ne feta
të holla, ne rast se jane të forte i kalojme ne tigan ose ne
tepsi edhe futen ne furre për ti zbutur gati 20-30 min, duke i
shtuar sheqer dhe pak gjalpe. Nqs mollet jane të buta trazohen me
sheqer e kanelle.


Shendetlie

Për 25 copë

Duhen:

- miell 3 gota uji
- sheqer 1 gotë uji
- mjaltë 2-3 lugë gjelle
- vezë 2 kokrra
- sodë një majë luge kafeje
- arra 1-2 filxhanë kafeje
- gjalpë 2 filxhanë kafeje
- pak vanilje
- ujë 2 filxhana kafeje

Për shërbetin:
- sheqer 3 gota uji
- ujë 2 gota e gjysëm

Gatimi:

Në një enë përzihen mirë vezët sheqeri,
mjalti, gjalpi dhe në fund shtohen arra. Pastaj hidhet miell i
përzier me sodë. Zihet brumi i cili nuk duhet të punohet
shumë që të mos bëhet elastik. Brumi i
përgatitur vendoset në tavë të lyer me yndyrë,
rrafshohet me dorë, lyhet sipërfaqja me vezë, bëhen
disa vija me pirun në formë rombi dhe hidhet shërbet i
vakur i aromatizuar me vanilje.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:11

Sheqerpare


Për 4 vetë

Duhen:

Për brumin:
- miell 3 gota uji
- gjalpë 1 gote
- vezë 1 kokërr ose 2 të verdha
- sheqer 1 gotë uji
- sodë një majë luge kafeje
- pak vanilje

Për shërbetin:
- 2 gota sheqer
- 1 1/2 gotë ujë

Gatimi:

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke
i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me
sodë. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen në
tavë të lyer me yndyrë. Lihet të piqet për
20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet
shërbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes që
shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet
qullosen.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:11

Kabuni me rrush të thatë


Për 4 vetë

Duhen:

- oriz, 1 gotë uji
- lëng mishi, 2 gota uji
- rrush i thatë, 1 filxhan kafeje
- sheqer, 1 filxhan caji
- gjalp 3-4 lugë gjelle

Gatimi:

Pastrohet orizi , lahet dhe kaverdiset me gjalpë, pastaj shtohet
lëng mishi (mundësisht dashi) ose ujë, rrush i
thatë (shpëlahet më parë me ujë të
vakët), pak kripë dhe vihet të ziejë.
Kur është thithur pothuajse i gjithë lëngu dhe
në sipërfaqe janë krijuar vrima, hiqet nga zjarri,
përzihet me sheqer, kanellë e karafil të bluar. E
mbulojmë me kapak dhe e leme ne një vend të ngrohte.
Masa hidhet në forma ose filxhanë dhe pastaj përmbyset.
Shenim: Për kabuni masa e orizit dhe e lëngut merret si
për pilaf të zakonshëm: 1 kg oriz me 2 litra ujë.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:11

Torte ananasi


perberesit:
200g miell
100g sheqer
100g arra
100 g gjalpe
3 veze
2 luge sode buke
dhe sipas deshires 4-5 feta ananasi

Ne fillim rihen vezet me sheqerin ,derisa formohet nje tip kremi me pas
shtohet mielli gjalpi i shkrire ..trazohen te gjitha bashke derisa te
perzihen mire shtohen dhe arrat dhe soda e bukes. Mbasi jane perzier e
leme menjane dhe bejme gati tepsine ku do e pjekim te cilen e lyejme me
gjalpe dhe me miell me qellim qe torta te mos ngjitet kur ta
nxjerrim...vendosim fetat e ananasit dhe siper hedhim perberjen qe
pergatitem...
piqet ne furre me 180° per 30'. Kur ta nxirrni, permbyseni tepsine
me qellim qe fetat e ananasit te dalin siper tortes si dekoracion
...mund te lini nje pjese te arrave per tia hedhur siper...
Ju boft mire.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:11

Torta Parajsa


miell----100 gr
niseshte patateje-----300 gr
gjalp---200 gram
sheqer puder (a velo) ----200 gr
sheqer normal----50gr
veze----5 te verdha nje te gjithe
maja per embelsira---nje pako
vanilje sipas deshires
pak kripe


pergatitja:
qe nje torte te dale e mire te keni parasysh qe te gjithe perbersit
duhen te kene temperature te njejte, o te gjithe nga frigoriferi, o te
gjithe ne temp ambjenti,
kjo torta eshte shume e shijshe dhe shume e thjeshta.
ne fillim punohet gjalpi me sheqerin dhe dale ngadale shtohen vezet,
keta perberes rihen se bashku dhe dale nga dale shtohet niseshteja dhe
mielli, nqs doni siteni nje cike qe mos te behet topa topa.
perzihen te gjithe me mikserin ose me nje fruste ...sepse duhet rahur
mire, ne kete menyre hyn me shume hajer dhe torta del me e bute, hillet
dhe majaja. pastaj e gjitha se bashku hillet ne nje tepsi me diameter
25 cm.

piqet ne fure te nxehte ne 200 grade.

gjithsesi varet nga furi kur shikoni qe eshte bere nxireni dhe lereni te kulloje para se ta hiqni nga tepsia.

per te pare qe nje torte eshte e pjekur, provohet duke futur nje
"kruajtse dhembesh" ne mes te saj, nqa kjo del e paster pa brume
atehere torta eshte pjekur.

pak a shume do tju dali keshtu.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:12

Ballakumet E Ditës Së Verës Më 14 MarsMASAT
1 kg sheqer, 0.5 kg tëlyn (gjalp), 8 kokrra vezë, 1 kg miell
misri i situr, një dorë miell gruri, 1 filxhan kafeje
qumësht; një enë e madhe bakri e pakallajisur ose
përndryshe prej qelqi.


GATIMI
Tretet gjalpi dhe pastaj rrihet me sheqerin deri sa te behet nje
masë e bardhë. E mira eshte qe rrahja e mases te behet me
dore, sepse fundi i perzjerjes ndjehet kur te duken se prek fije me
doren qe po perzien masen. Ndersa vezet perzihen me qumeshtin dhe
shtohen dalengadale tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar perzjerjen e
ketij te fundit. Pastaj hidhet mielli dalengadale duke vazhduar
perzjerjen. Kujdes me hedhjen e miellit, sepse mielli i tepert i ben te
forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi eshte harxhuar sasia e
paracaktuar e miellit, brumi lihet 15-30 minuta ne qetesi pavaresisht
se ai mund te duket i qullët. Kjo kohe mjafton qe grimcat e
miellit te thithin lageshtiren e brumit te qullet. Pas kesaj brumit
mund t'i shtohet edhe nje dore miell nese eshte e nevojshme kur ai
mbetet si i qullet. Keshtu me kete brume ballakumet nuk do mund te
shtrihen gjate pjekjes.

PJEKJA
Pjekja behet ne 170oC deri sa te formoje pak kore (jo te skuqet).
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:18

Nje embelsire e thjeshte dhe shume e shpejte


Perberesit:
1) biskota pavesini (biskota per kafe)
2) kafe e zier pa sheqer
3) filadelfia
4) nutella
5) pluhur sheqeri
5) arre kokosi te grire


Pregatitja: zihet kafja (pa sheqer) dhe hidhet ne nje ene qe te ftohet; marrim filadelfian dhe nutellen (masa eshte nje me nje, persh. nje luge filadelfia me nje luge nutella) dhe i perziejme sa te behet nje mase, me pas marrim biskotat dhe i kalojme ne kafe nga te dyja anet lehte dhe i shtrojme ne nje ene sa te krijojme nje shtrese, pastaj marrim masen e pregatitur me nutella e filadelfia dhe e shtrojme mbi biskotat. Kalojme nje shtrese te dyte biskotash ne kafe dhe i vendosim mbi masen e shtruar, i sheqerosim biskotat me pluhur sheqeri dhe me arren e koksit dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 2-3 ore, me pas ato jane gati per tu servirur.


avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:19

Bakllava


Reduced: 40% of original size [ 500 x 375 ] - Click to view full image

Per nje tepsi bakllava:

-1 kg miell

-7 veze

-1 gote vaj

-1 gote qumesht

-pak kripe

-1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave

Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin : 1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo qe sherbeti te jete gati lereni pak te ftohet dhe hidhjani bakllavase, duhet te rije te pakten 1 dite qe ti hyje sherbeti mire pastaj te servet
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:21

Embelsire me Molle

Masat:
3 kokrra veze
4-5 kokrra molle
1 gote uji sheqer
3 1/2 gota miell
4-5 luge gjelle arra te shtypura
1 maje luge kafeje sode
pak vanilje

Per shurupin: 3 gota uje, 3 gota sheqer.

Ne nje ene rreh vezet me sheqerin derisa te tretet sheqeri, hillen mollat e grira ne rende, arrat e grira edhe mielli ku kemi hellur me perpara soden. E perzien lehte, derisa te behet brumi i shkrifte. E hellim ne tave te lyer me yndyre dhe e pjekim ne furre. Pasi piqet, e ndajme ne copa ne forme rrombi, edhe i hellim shurupin edhe pak kanelle siper.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:22

Krem Vanilje

Masat:
500 gr qumesht
2 veze
1 gote sheqer
2 luge gjelle nisheste
pak vanilje edhe kanelle

Te verdhat e vezeve rrihen me sheqerin e pak uje, pastaj shtohet nishestja e situr edhe perzihet mire. Duke e perzier mire i shtojme pak qumesht te nxehte. Vihet ne zjarr dhe duke e perzier vazhdimisht lihet deri ne valim. Sapo merr vale dhe duket se eshte trashur i hell vanilje edhe e heq nga zjarri. Ndahet neper tasa edhe sperkatet me kanelle
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:23

Torte me banane

Petet e brumit:

6 vezë
6 luge sheqer
200 gram sheqer pluhur
6 luge miell
250 gram margarine
1 kanelle
1 filxhan vaj
2 luge kakao

Kremi per lyerje

1/2 liter qumesht
2 puding vanile
6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
1 cokollate per zierje

Përberja
Pergatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni
ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen.
Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar
dhe gjashte luge sheqe,
ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta.
Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser
dhe i shtoni margarinen e shtypur mire,
vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur,
si dhe dy banane te shtypura.
Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate,
ndersa siper me kremin e fituar nga bananet,
vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles.
Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos,
poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:23

Embelsire me qershi

Ne nje ene te thelle hidhen vezet dhe sheqeri, rrihen mire, shtohet kos, vaj ose gjalpe sipas deshires (ne rast se hidhet gjalpe ai duhet te rrihet me vezet e sheqerin). Masa perzihet mire, pastaj I shtohet vanilje ose lekure limoni.
Ne kete mase hidhet mielli I situr I perzier me pak sode (kujdes ne hedhjen e sodes, pasi sasia e tepert e prish shijen), zihet brumi gjysme I trashe, hidhet ne tave te lyer me yndyre, pudroset me pak miell dhe sheshohet me dore. Mbi brumin hidhet nje shtrese qershish te pastruara nga berthamat (pa sheqer, sic jane) dhe mbulohen me nej shtrese te holle kremi te pergatitur me qumesht e niseshte.
Pergatitja e kremit : ne nje tenxhere vlohet qumeshti me sheqer, vec hollohet niseshtja me pak uje te ftohte dhe kur qumeshti te kete marre vale, hidhet net e, duke e perzier shpejt qe te mos krijohen kokrra. Hiqet nga zjarri dhe I hidhet pak vanilje.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Wed 20 May 2009 - 3:37

HAJDE LATINA NA BOJ NDO NJE EMBELSIR PER SOT
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 3:55

eri dr shkruajti:HAJDE LATINA NA BOJ NDO NJE EMBELSIR PER SOT
te boj fjal ska nga marketet te blej gati jan :111:
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga engjell a djall prej Wed 20 May 2009 - 4:24

dembele te gatshme i mer gjithmon
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 5:35

eri dr shkruajti:dembele te gatshme i mer gjithmon
haha eri mos fol gjepur se di me pergadit embelsira
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Vizitor prej Wed 20 May 2009 - 5:38

Latina_Tetovare shkruajti:Bakllava


Reduced: 40% of original size [ 500 x 375 ] - Click to view full image

Per nje tepsi bakllava:

-1 kg miell

-7 veze

-1 gote vaj

-1 gote qumesht

-pak kripe

-1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave

Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin :1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo qe sherbeti te jete gati lereni pak te ftohet dhe hidhjani bakllavase, duhet te rije te pakten 1 dite qe ti hyje sherbeti mire pastaj te servet
Din te pergadisesh bakllavat Tetovare?Na bej nje se i kam shume ne qef eheheh
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 5:40

Voglushja shkruajti:
Latina_Tetovare shkruajti:Bakllava


Reduced: 40% of original size [ 500 x 375 ] - Click to view full image

Per nje tepsi bakllava:

-1 kg miell

-7 veze

-1 gote vaj

-1 gote qumesht

-pak kripe

-1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave

Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin :1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo qe sherbeti te jete gati lereni pak te ftohet dhe hidhjani bakllavase, duhet te rije te pakten 1 dite qe ti hyje sherbeti mire pastaj te servet
Din te pergadisesh bakllavat Tetovare?Na bej nje se i kam shume ne qef eheheh
Di moj ku ka vajz qe sdin ne ket koh.Te pregadis voglushe me gjith qef
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Vizitor prej Wed 20 May 2009 - 5:42

Latina_Tetovare shkruajti:
Voglushja shkruajti:
Latina_Tetovare shkruajti:Bakllava


Reduced: 40% of original size [ 500 x 375 ] - Click to view full image

Per nje tepsi bakllava:

-1 kg miell

-7 veze

-1 gote vaj

-1 gote qumesht

-pak kripe

-1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave

Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin :1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo qe sherbeti te jete gati lereni pak te ftohet dhe hidhjani bakllavase, duhet te rije te pakten 1 dite qe ti hyje sherbeti mire pastaj te servet
Din te pergadisesh bakllavat Tetovare?Na bej nje se i kam shume ne qef eheheh
Di moj ku ka vajz qe sdin ne ket koh.Te pregadis voglushe me gjith qef

Te lumt moj eheheh.Mezi po pres ta provoj bakllaven tende Very Happy Very Happy
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Erisa prej Wed 20 May 2009 - 5:44

Te boft mire bakllava voglushe
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Embelsirat

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi