Picat......

Shko poshtë

Picat......

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:14

PERGATITJA E BRUMIT TE PICES

Perberesit:


maja birre 1,5 g
uje i vaket 1,3 - 1,5 ml
miell tip 0 - 350 g
kripe 1 luge plot

Pergatitja:


Pergatitja e majase

therrmojeni majane duke e hedhur ne nje tas, pastaj shtojini pak sheqer dhe pak uje te vaket. Treteni mire. Lereni te pushoje per 10 - 15 min. Ne siperfaqe do krijohet nje shkume e lehte. Para se ta perdorni per brume perziejeni serish.

Pergatitja e brumit baze:


Vereni miellin ne nje pjate, sperkateni me kripe, beni nje zgaver ne qender dhe hidhni ne te majane e pergatitur. ujin e mbetur dhe perberesit e t jere. Me nje luge druri, duke u nisur nga qendra e perziejme masen e miellit, derisa te perftojme nje mase qe e ka thithur gati te gjithe ujin.
pastaj e veme brumin ne siperfaqen e punes te cilen e kemi sperkatur me pare me pak miell. e punojme duke e perplasur ne siperfaqen e pune pasi fiton elasticitet. Brumi di te jete gati kur te jete kompakt, i bute dhe elastik. karakteristike jane flluskat e ajrit poshte siperfaqes dhe kur e shtypim me gisht te ngrihet serish. Pasi e keni punuar e vendosni brumin ne nje pjate te paster dhe e mbuloni me nape te lagur qe te vije. Per te pare nese ka ardhur brumi futni gishtin ne brume, dhe nese ngel gjurma brumi eshte gati.

Hapja e pices


Pasi te vije brumi e hapni me duar dhe e vendosni ne siperfaqen e punes te lyer me pare me vaj. Vazhdojme ta hapim duke e rrotulluar duke lene anet 2 cm te trasha qe te mbaje garnityren gjate pjekjes. Nqs keni veshtiresi ta hapni me dore mund te perdorni dhe petes dhe ti ngrini anet qe ti beni te trasha per mbushjen te mos dale nga pica, d.m.th ne forme tepsie. Trashesia e pices varet nga deshira
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:14

PICA NAPOLETANE
Perberesit


tul domatesh i kulluar 250 g
mozzarele ne feta 200 g
6 fileta acuge ne vaj, ne copa
kaparine 1 luge
vaj ulliri 3 luge
rigon 1 luge plot

Pergatitja


Formojme picen si me lart. Shperndajme domatet, mocarelen, acuget dhe kaparinen. Sperkateni me 1 luge vaj. Piqeni ne furre ne temp. 250 grade per 8 - 15 min.
Nxirreni picen hidhni rigonin dhe futeni prape qe te perfundoje pjekja. Hidhni vajin e mbetur dhe sherbejeni te ngrohte.
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga engjell a djall prej Fri 8 May 2009 - 17:15

Perberesit per 4 persona:

Salse domate--400 gr

Moxarella--250 gr

Proshuto cotto(i thate) ne feta --200 gr

vaj ulliri--3 luge

kripe

Pergatitja:

Pergatisim brumin me pak kripe,uje te vaket dhe me faren e bukes.Pas brumi eshte gati e veme siper tavolines dhe marrim kallmin ose pecin me diameter 30 cm.Lyni me gisht fundin e tepsise per te mos lejuar ngjitjen.

Pergatitja e salses:

E veme te ziej me pak vaj,qepe e kripe.Sugon e pergatitur dhe te ftohte e veme siper pices dhe e leme per 2o min ne nje vend te nxehte.Nderkohe ndezim furren ne 220' dhe fillojme te presim moxarellen ne pjese shume te holla dhe e veme siper pices.I fusim ne furre per 15 min.Pas 15 min fusim edhe proshutem dhe i leme edhe per 5 min te tjera
avatar
engjell a djall
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 7372
 <b>Piket</b> Piket : 8226
Regjistruar : 25/04/2009

http://hapesira.forumotions.net/shkrimtare-shqiptare-f48/poezi-n

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Erisa prej Mon 11 May 2009 - 8:03

Picë me patëllxhanë dhe Parmexhan
Picë me patëllxhanë dhe Parmexhan

Materialet:

* 1 filxhan kungull i njomë i prerë në copa
* 1/2 kg patëllxhanë të prerë në copa të vogla
* 1 porcion djathë me erëza
* 1 1/2 filxhan salcë me turshi
* 1/2 filxhan djathë Mocarela i prerë
* 1/4 filxhan djathë Parmexhan i grirë
* 1/4 lugë çaji piper i kuq
* 1/4 lugë çaji rigon.

Përgatitja:

1. Vendosni të piqet brumi i picës për 15 minuta në temperaturën 400 gradë.

2. Rrisni temperaturën 425 gradë.

3. Pikë së pari në brumin e pjekur shtroni një shtresë të konsiderueshme të salcës me turshi dhe më pas shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, duke mos harruar estetikën e vendosjes së tyre. Lëreni të piqet për 10 minuta.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Geri prej Mon 11 May 2009 - 8:39

Latina_Tetovare shkruajti:Picë me patëllxhanë dhe Parmexhan
Picë me patëllxhanë dhe Parmexhan

Materialet:

* 1 filxhan kungull i njomë i prerë në copa
* 1/2 kg patëllxhanë të prerë në copa të vogla
* 1 porcion djathë me erëza
* 1 1/2 filxhan salcë me turshi
* 1/2 filxhan djathë Mocarela i prerë
* 1/4 filxhan djathë Parmexhan i grirë
* 1/4 lugë çaji piper i kuq
* 1/4 lugë çaji rigon.

Përgatitja:

1. Vendosni të piqet brumi i picës për 15 minuta në temperaturën 400 gradë.

2. Rrisni temperaturën 425 gradë.

3. Pikë së pari në brumin e pjekur shtroni një shtresë të konsiderueshme të salcës me turshi dhe më pas shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, duke mos harruar estetikën e vendosjes së tyre. Lëreni të piqet për 10 minuta.
Very Happy O sa mir do ishte t'na e boje te te tille..i kam shum shum qef picat ene po boj kohe qe skam honger :bounce: :bounce:
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Erisa prej Thu 18 Jun 2009 - 2:59

Pice me proshute


Perberesit per 4 persona:

Salse domate--400 gr

Moxarella--250 gr

Proshuto cotto(i thate) ne feta --200 gr

vaj ulliri--3 luge

kripe

Pergatitja:

Pergatisim brumin me pak kripe,uje te vaket dhe me faren e bukes.Pas brumi eshte gati e veme siper tavolines dhe marrim kallmin ose pecin me diameter 30 cm.Lyni me gisht fundin e tepsise per te mos lejuar ngjitjen.

Pergatitja e salses:

E veme te ziej me pak vaj,qepe e kripe.Sugon e pergatitur dhe te ftohte e veme siper pices dhe e leme per 2o min ne nje vend te nxehte.Nderkohe ndezim furren ne 220' dhe fillojme te presim moxarellen ne pjese shume te holla dhe e veme siper pices.I fusim ne furre per 15 min.Pas 15 min fusim edhe proshutem dhe i leme edhe per 5 min te tjera.
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga MATILDA prej Tue 5 Jan 2010 - 11:19

Përshkrimi
Vegjetariane me peshk ton
Përbërësit  • 300gr miell
  • 100gr ton
  • 5 kokrra veze
  • 2karrota
  • salce me domate dhe perime
  • 300gr djath pice
  • ullinj
  • 200gr qumesht
Udhëzime per pregaditje
marrim
miellin dhe qumeshtin e bejme brum.pasi ta leme pre 15 minuta e hapim
ne forme pice.hedhim salcen me pas djthin e pices. rrahim vezet dhe ia
hedhim ,me pas hedhim karrotat e grira siper karrotes hedhim peshkun
ton dhe ullinjte.pasi te kemi ngrohur furren ne 250 grde fusim picen
per 15-20 minuta.

Shënime

Shoqerohet me coca cola
avatar
MATILDA
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 13
 <b>Piket</b> Piket : 15
Regjistruar : 31/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Burrelsja prej Sat 15 Jun 2013 - 19:17

Salca per pica

Qe te pergatisesh nje pice te mire duhet te besh salcen e mire, Ariel aty poshte na tregoj se si behet brumitani le te bejme dhe salcen.
Nese perdor domate nga ato te tasave qe jane te prera ose te paprera, vepron keshtu.
Ti do gatuash pica ne shpi per 2-5 persona perdor dy tasa tomate i fut me mixer me pare dhe i grine mire i hedh brenda salces rogon te thate, borzilok te njome, kripe, piper, nje gjysme luge kafeje sheqer, vaj ulliri dhe i perzijne dhe eshte gati per tja vene pices siper, picen e ben si te duash dhe i hedhe brenda cfare te duash.
avatar
Burrelsja
VIP
VIP

<b>Postime</b> Postime : 494
 <b>Piket</b> Piket : 496
Regjistruar : 26/03/2013
 <b>Mosha</b> Mosha : 22
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Burrelsja prej Sat 15 Jun 2013 - 19:18

avatar
Burrelsja
VIP
VIP

<b>Postime</b> Postime : 494
 <b>Piket</b> Piket : 496
Regjistruar : 26/03/2013
 <b>Mosha</b> Mosha : 22
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Picat......

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi