Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës

Shko poshtë

Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës

Mesazh nga Vizitor prej Sat 29 Jan 2011 - 5:55


Flokët e lagur ashtu siç mund të ndikojnë në shfaqjen e migrenës
mund të shkaktojnë infeksione dhe sinusitin. Këto janë sëmundje të
cilat shkaktojnë lodhje dhe duhet të kurohen.
Dalja jashtë
gjatë dimrit në një mot me erë pa i tharë flokët, mund të shkaktojë
probleme serioze si migrenë, ftohje dhe paralizë të fytyrës.
Edhe fjetja me flokë të lagur pas banjës në darkë është aq e rrezikshme sa të dalësh me flokë të lagur përjashta.
Gjatë krizave të migrenës të sëmurët shqetësohen nga drita, zhurma
dhe aromat. Mos-tharja e flokëve, shëtitja me flokë të lagur edhe nëse
bëhet rrallë, mund të jetë fillimi i një migrene.
Të sëmurët që e dallojnë një gjendje të tillë duhet t’i thajnë mire
flokët pas banjës, të mos shëtisin me flokë të lagur pas dushit.
Shëtitja përjashta me flokë të lagur në kohë të ftohtë dhe me erë, të
fjeturit me flokë të lagur, qëndrimi para kondicionerit apo para një
vendi ku ka korrent mund të shkaktojë dhe pasoja të tjera serioze si
paralizë fytyre.
Këshillë: Thajini flokët pas banjës edhe nëse jeni në
shtëpi. Nëse ju duhet të dilni menjëherë përjashta, mbulojeni mirë kokën
dhe veshët me një kapuç ose shall. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi