Gastriti, dhimbja që lëmë pas

Shko poshtë

Gastriti, dhimbja që lëmë pas

Mesazh nga Geri prej Sat 9 May 2009 - 2:44Është sëmundje kronike, që ka të bëjë me pezmatimin e cipës së
brendshme të stomakut. Ndryshe gastriti njihet edhe si inflamacion i
stomakut, i cili
është më tepër i përhapur tek përdoruesit e rregullt të alkoolit dhe
duhanit. Shenjat dalluese të sëmundjes janë dhembje(djegie) në stomak
poshtë
brinjëve dhe mund të arrijë deri tek fyti.
Gastriti është inflamacioni i mukozës së stomakut pra i shtresës që mbulon stomakun nga brenda dhe kontakton me ushqimet.

Kjo është një sëmundje që prek shpesh sidomos të moshuarit. Sëmundja më shpesh vihet re në formën kronike.

Gastriti në krahasim me ulcerën ka një dëmtim më sipërfaqësor, por edhe
mund të depërtojë më thellë në shtresat e qelizave të stomakut.

Më së shumti formohet prej një infeksioni bakterial dhe kjo bën që me një kurë të mirë antibiotikësh të kurohet.

Megjithëse shihet shpesh në të shumtën e rasteve kalon një kohë të gjatë pa dhënë shenja.Shkaktarët

Shkaku më kryesor i gastritit është një infeksion kronik i shkaktuar
nga bakteria Helikobakter Pylori.Kjo është një bakterie shumë e
përhapur në të
gjithë botën. Së dyti mënyra dhe lloji i ngrënies ndikojnë në formimin
e gastritit. Ushqimi i keq dhe alkooli dëmtojnë mukozën e stomakut.

Gjithashtu, përdorimi i duhanit rrit aciditetin e stomakut duke
stimuluar nervin e stomakut. Stresi është një faktor tjetër për
gastritin.

Pra çdo gjë që bëhet shkak për rritjen e aciditetit të stomakut mund të shkaktojë edhe gastrit.

Ka edhe disa ilaçe që mund të shkaktojnë gastrit mes tyre aspirina apo
ilaçet qetësues që përdoren kundër dhimbjeve të ndryshme apo në
sëmundjet
reumatizmale. Por jo paracetamoli.

Gjithashtu edhe gjatë sëmundjeve të ndryshme si insuficenca e veshkave apo e mëlçisë mund të formohet gastrit.Simptomat

Gastriti ndahet në akut dhe kronik. Gastriti kronik zakonisht ose nuk
jep shenja ose shenjat e tij janë sipërfaqësore. Inflamacioni në stomak
ka
zgjatur për një kohë të gjatë.

Mund të japi të vjella, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut,
përzierje të stomakut, gogësimë, pakësim të oreksit dhe fryrje të
stomakut.
Gastriti akut shkakton djegie në stomak dhe dhimbje. Kur i sëmuri është i pangrënë dhimbjet rriten.

Përzierje të stomakut dhe të vjellat edhe këtu shfaqen. Ilaçet për të
cilat folëm më lart apo alkooli mund të shkaktojnë plagë në stomak dhe
kjo bën
që të ketë hemorragji.

Gjaku i përzier me aciditetin e stomakut mund të shfaqet me ngjyrë të
errët gjatë të vjellës. Gjithashtu edhe feçesi mund të marri një ngjyrë
të errët
nëse ka hemorragji.Diagnoza

Duhet të shkoni tek një mjek gastroenterolog. Edhe vetëm fjalët dhe
ankesa e të sëmurit madje mund të mjaftojnë për diagnostikim. Sidomos
tek të
rinjtë me anë të ilaçeve mundohet të ulet aciditeti i stomakut.

Tek ata më të rriturit (40 vjeç) duhet bërë diagnostikimi me anë të
endoskopisë (sondës). Nëse nevojitet duhet marrë edhe kampion prej
mukozës së
pacientit. Sonda është e lehtë për t’u kryer dhe pacienti nuk ndjen
dhimbje.

Me anë të kamerës doktori sheh brendësinë e stomakut. Së pari, gastriti
është një sëmundje që duhet kuruar patjetër. Nëse ndër shkaktarët e tij
nuk
është infeksioni bakterial ilaçet për uljen e aciditetit apo për mos
formimin e tij do të mjaftojnë. Këto ilaçe shoqërohen edhe me dietë.

Nëse pini cigare apo alkool duhet t’i lini. I sëmuri nuk duhet të
përdorë aspirinë apo ilaçe qetësuese pa rekomandimin e doktorit.
Paracetamoli nuk
bën dëm. Nëse shkaktari është bakteria Helikobakter Pylori atëherë kura
me antibiotikë është i domosdoshëm.Gastriti kronik

Është dy llojesh: fundal dhe antral (ose tipi A dhe tipi B). Tipi A
(fundal) është autoimun dhe shoqërohet me procese të tjera autoimune si
anemia
pernicioze, tiroiditi, etj.

Tipi B (antral) shkaktohet nga Helicobacter pylori, nga
antiinflamatorët josteroidë (NSAIDs), nnga CMV, HSV, etj.
Antiinflamatorët josteroidë (NSAIDs)
janë shkaku numër një i gastritit kronik (antral).

Shenjat dhe simptomat janë: zakonisht s’ka simptoma, mund të ketë
dhimbje, pështjellim e të vjella, anoreksi, hemorragji, hematemezë.

Ulcerat gastrike

Helicobacter pylori gjendet në 70 për qind të ulcerave gastrike.
Afërsisht 10 për qind e ulcerave gastrike janë malinje (domethënë tumor
që ka pësuar
ulcerë).

Ndryshe nga ulcerat duodenale, ulcerat gastrike shkaktohen jo nga
sekretimi i tepërt i acidit, por nga pakësimi i mjeteve mbrojtëse të
mukozës
gastrike; sekretimi i acidit në ulcerat gastrike është normal ose i
ulur.

Shenjat/simptomat: Dhimbje rënduese ose djegëse në epigastër; dhimbja
keqësohet nga ushqimi; nëse ulcera arrin ndonjë arterie mund të shihet
hemoragji/hematemezë dhe shenja të peritonitit.

Këshilla

* Mos përdorni ushqimet e ngrira dhe ato me yndyrë

* Nuk duhet të përdorni ushqime që përmbajnë shumë sheqer

* Pasdite dhe në darkë duhet të hani sa më pak

* Këshillohet që në mëngjes të konsumoni karbohidrate në mënyrë që
ushqimi të tretet sa më ngadalë dhe ju të mos ndieni uri gjatë ditës

* Hurmat, këshillohen për pacientët me ulcerë, ato janë një burim i
shkëlqyer i sheqerit, fibrave, karbohidrateve, kaliumit dhe magnezit

* Pacientët duhet të përdorin edhe bajame, të cilat nga ana e tyre janë
të pasura në proteina dhe fibra si dhe përmbajnë shumë pak yndyra

* Bananet janë një fryt shumë qetësues për stomakun, pasi ato janë të pasura me kalium, magnez dhe karbohidrate
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi