Greqi, rikthehen tensionet ne qender te Athines

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Greqi, rikthehen tensionet ne qender te Athines

Mesazh nga Geri prej Sat 9 May 2009 - 21:40Eshte kthyer perseri tensioni ne qender te Athines. Forcat policore
jane konfrontuar me grupe anarkistesh te cilet kane dashur te pengojne
nje tubim
te sheshi Omonia, te rreth 300 te rinjve ultranacionaliste, qe kane
protestuar kunder emigranteve te huaj.
Policia ka perdorur bombat me gaz lotesjelles ndaj bombave molotov dhe gureve qe kane hedhur anarkistet greke.
Kane qene mbi 150 anarkiste te cilet kane shkulur pllakat e trotuareve
per te sulmuar policine, e cila duke i sulmuar i ka detyruar ata te
shkojne
drejt shkolles politeknike.
Anarkistet kane akuzuar edhe njehere policine se ka mbrojtur mitingun e
ultranacionalisteve. Madje, gjate mitingut te tyre shume prej
ultranacionalisteve greke kane hyre ne ambientet e gjykates se vjeter
dhe kane qelluar me gure dhe derrasa dhjetera emigrante qe flene ne
kete
ndertese te braktisur.
Nje miting tjeter i te rinjve anarkiste u zhvillua edhe ne sheshin
Kotzia. Ne lagjen Eksarqia perseri ka pasur deme ne dyqane dhe ne
makinat e
parkuara, ndersa ne disa prej rrugeve kryesore te kryeqytetit eshte
ndaluar qarkullimi i makinave. Nga ana e organeve te rendit jane
shoqeruar ne
rajonin e policise te pakten tre persona.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi