Turshitë, pasojat dhe dëmet që i shkaktojnë shëndetit

Shko poshtë

Turshitë, pasojat dhe dëmet që i shkaktojnë shëndetit

Mesazh nga Vizitor prej Tue 8 Mar 2011 - 5:37


Ekspertë ushqimorë kanë vërtetuar se konsumi i shumtë i turshive është nga faktorët kryesor të kancerit në stomak.Llojet
e ndryshme të turshive sidomos turshia e hudhrave që përmban sasi të
mëdha nitrike është një nga faktorët kryesor të krijimit të kancerit
sidomos në stomak.
Konsumi i vazhdueshëm i turshive shkakton korrozionin e kockave tek
përdoruesit, sedimentin e lëngut të kyçeve dhe tek disa persona krijon
dobësi të forta madje edhe epilepsi.
Turshitë krijojnë një oreks të rremë tek përdoruesi dhe pengojnë
ngrënien e plotë, shkaktojnë pasoja anësore si probleme me nervat,
çrregullime të sistemit të tretjes si plaga në stomak dhe duodenale,
dhimbje në kocka, osteoporozën, dobësim të përgjithshëm të trupit dhe
dobësim të sistemit nervor. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Turshitë, pasojat dhe dëmet që i shkaktojnë shëndetit

Mesazh nga Arla prej Tue 8 Mar 2011 - 5:40

Qenkam semure , pasi pjata ime e preferuar jane turshite.
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi