Prej të dielës llogaritja verore e kohës

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Prej të dielës llogaritja verore e kohës

Mesazh nga Vizitor prej Sat 26 Mar 2011 - 0:01

Prej të dielës, më 27
mars, fillon llogaritja verore e kohës, me zhvendosjen e akrepave nga
ora 2:00 në orën 3:00, natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës.
Koha
verore do të vlejë deri në javën e fundit të tetorit. Llogaritja verore
e kohës për herë të parë është vendosur në vitin 1983, ndërsa qëllimi i
ndryshimi të kohës kryesisht është kursimi i energjisë elektrike.
Islanda është vendi i vetëm evropian që nuk e ndryshon matjen e
kohës. Kalimi në kohën verore dhe dimërore për herë të parë është
shënuar në vitin 1916, në vendet e Evropës veriore, ndërsa deri më tash
ajo është vendosur në 70 shtete me qëllim të kursimit të energjisë
elektrike.
Në hemisferën jugore gjatë marsit dhe prillit përfundon llogaritja e kohës verore dhe nis llogaritja e kohës dimërore. /Telegrafi/avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi