Pesëfish më shumë të dënuar shqiptarë sesa serbë

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Pesëfish më shumë të dënuar shqiptarë sesa serbë

Mesazh nga Vizitor prej Sat 26 Mar 2011 - 0:03


Pesëfish më shumë shqiptarë sesa serbë janë dënuar për krime të
kryera gjatë luftës së fundit në Kosovë, gjatë së cilës llogaritet të
jenë vrarë mbi 12 mijë shqiptarë e rreth 800 serbë.
Që nga
instalimi i EULEX-it në vitin 2008, prokurorët e këtij misioni kanë
ngritur shtatë aktakuza, katër prej të cilave kundër shqiptarëve, ndërsa
tri kundër serbëve, shkruan Koha Ditore.
Gjyqtarët e këtij misioni kanë shpallur 13 aktgjykime për krime lufte, 11 kundër shqiptarëve e dy kundër serbëve.
Po kështu kishte vepruar edhe misioni i UNMIK-ut që ka vepruar në
Kosovë me kompetenca ekzekutive deri në shpalljen e pavarësisë, më 17
shkurt 2008.
Sipas statistikave të Fondit për të Drejtën Humanitare me seli në
Beograd, organizatë kjo që i përcjell të gjitha rastet e gjykimeve për
krime lufte, që nga viti 1999 deri në fillim të 2011-s në Kosovë janë
akuzuar, gjykuar apo liruar 49 persona – shqiptarë dhe serbë.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi