3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz

Shko poshtë

3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz

Mesazh nga Vizitor prej Sat 26 Mar 2011 - 0:10


Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme
mikrobesh të cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që
zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz.

sëmurët me gurë në veshka dhe fshikëz duhet të pinë 3 litra ujë në ditë.
Doktor Bobak Rezai shoti se prejardhja gjenetike, tumoret dhe sëmundje
të ndryshme janë faktorët kryesore të gurëve në veshka dhe fshikëz.
Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh të
cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë
zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz. Gjakderdhja, dhimbjet poshtë
barkut, dhe përsëritja e urinës janë nga shenjat e lëvizjes së gurit në
veshka. Zakonisht guri pasi krijohet në veshka dhe duke lëvizur në
rrugët urinare vendoset në fshikëz.
Këshillohet një regjim ushqimor me pak kripë dhe pak proteina për
këta të sëmurë. Bobak shtoi se çdo person ka nevojë për 2 litra ujë në
ditë, ndërsa këta pacientë duhet të pinë deri në 3 litra. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi