Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 1 Apr 2011 - 4:03


Dieta më e thjeshtë dhe pa dhembje është ajo e reduktimit të
kalorive. Zvogëlimi konsumin ditor të kalorive deri në 500, brenda javës
mund të humbni gjysmë kilogrami, që është mënyra më e sigurt e humbjes
në peshë.
Dieta më e thjeshtë dhe pa dhembje është ajo e
reduktimit të kalorive. Zvogëlimi konsumin ditor të kalorive deri në
500, brenda javës mund të humbni gjysmë kilogrami, që është mënyra më e
sigurt e humbjes në peshë.
1. Largojeni kremin nga kafeja/zvogëloni sheqerin
Kafeja me shumë krem mund të përmbajë deri 600 kalori, derisa një espreso e shkurtër ka vetëm 30. Kaloni në kafenë e zezë.
2. Mos konsumoni para televizorit
Njerëzit që konsumojnë ushqimin para aparateve televizive, mesatarisht
konsumojnë 288 kalori më shumë në krahasim me njerëzit që konsumojnë në
tavolinën e bukës.
3. Zvogëloni konsumin e lëngjeve dhe pijeve të ëmbla
Gjysmë litër e pijeve joalkoolike përmban 270 deri 300 kalori, ndërsa
një gotë e ëmbël deri 180 kalori. Lëngjet do të ishte mirë t’i
zëvendësoni me ujë, ndërsa sheqerin ta dërgoni në minimum. Do të shtoni
400 kalori më pak.
4. Përdorni pjata më të vogla
Në pjata më të vogla mesatarisht do të konsumoni 20 deri 25 për qind më
pak se sa më parë, por edhe nuk do të mbeteni të uritur. Pse të mos e
provoni?
5. Flini mjaftueshëm
Mungesën e energjisë njerëzit mundohen ta zëvendësojnë me ushqim. Pos
kësaj, mungesa e gjumit e shton prodhimin e hormoneve që e shpenzojnë
energjinë, duke shtuar ndjenjën e urisë dhe duke shtuar konsumimin e
ushqimit. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Mesazh nga Αρτεμης prej Mon 4 Apr 2011 - 9:35

te hash nga pak e shpesh here ne dite te pakten 5 here ne dite por nga pak duke peshuar ushqimin

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Αρτεμης
Administrator Forumi
Administrator Forumi

<b>Postime</b> Postime : 415
 <b>Piket</b> Piket : 421
Regjistruar : 01/03/2011
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : as ne toke as ne qiell

http://engjujtshqiptare.forumotion.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Mesazh nga adriatik shabani prej Mon 11 Apr 2011 - 7:29

po menyra me e mire per te hum peshe eshte te lush futboll me gerin se nuk ecen fare se i meret fyryma per 2 metra qe vrapon dhe duhet te eci une per te
avatar
adriatik shabani
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 14
 <b>Piket</b> Piket : 14
Regjistruar : 11/04/2011
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : tiron

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Mesazh nga Geri prej Mon 11 Apr 2011 - 7:34

adriatik shabani shkruajti:po menyra me e mire per te hum peshe eshte te lush futboll me gerin se nuk ecen fare se i meret fyryma per 2 metra qe vrapon dhe duhet te eci une per te
E ke gjet , duhet me vrapu e per mua , por ska gjo se un rri portier kshu qe jemi fiks Laughing Laughing
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi