Ndryshimi midis Shënjave dhe Yllësive

Shko poshtë

Ndryshimi midis Shënjave dhe Yllësive

Mesazh nga Vizitor prej Sat 23 Apr 2011 - 20:46

NDRYSHIMI MIDIS SHËNJAVE DHE YLLËSIVE

Para 2500 vjetësh pika e ekuinoksit ndodhej në yllësinë e Dashit dhe Peshores. Në kohën e sotme, ato janë zhvendosur në yllësinë e Peshqve dhe Virgjëreshës dhe ky proçes quhet “lëvizja e ekuinokseve”. Me këtë fakt astronomët duan të hedhin poshtë astrologjinë. Ajo çfarë ata nuk kuptojnë është ndryshimi midis një shënje dhe një yllësie.

Një shenjë thjesht përshkruan një pjesë specifike prej 30 grade në zodiak; yllësia është thjesht figura (imazhi) që krijojnë shumë yje bashkë në qiell. Shenjat janë emërtuar sipas yllësive që u qëndronin pranë. Edhe pse yllësitë mund të kenë lëvizur kjo nuk ka rëndësi për astrologjinë perendimore / tropikale.

Në fakt pranë rrethit zodiakal shtrihen 13 yllësi: e 13-ta quhet Ofiukus (gjarpërmbajtësi), dhe jo Libra (Libra = Peshorja) por nuk ka lidhje me astrologjinë, pasi astrologët e lashtë morën emrat e 12 yllësive të tjera për të emërtuar shënjat e zodiakut. Qielli është i ndarë në 12 pjesë të barabarta prej 30 gradësh dhe po të ishin 13 shënja siç pretendojnë disa të mbiquajtur “astrologë”, atëherë të gjithë rregullat e astrologjisë së vërtetë do të prisheshin.

Dielli, Hëna dhe planetet gjatë rrugës së tyre në Ekliptikë përshkojnë vetëm 12 shënja. Në qiell ka plot yllësi të tjera si: Orioni, Arusha e Madhe, Sirius, Shqiponja, Gjarpri, Qeni, etj. por neve na interesojnë vetëm 12, nga të cilat kanë marrë emrat shënjat zodiakale.

SHENJA ZODIAKALE - DATA TROPIKALE (12 shenja)
(astrologjia perendimore)
Dashi =21 mars - 19 prill
Demi =20 prill- 21 maj
Binjakët= 22 maj- 22 qershor
Gaforrja =23 qershor –22 korrik
Luani =23 korrik- 22 gusht
Virgjëresha =23 gusht-22 shtator
Peshorja =23 shtator -22 tetor
Akrepi =23 tetor- 22 nëntor
Shigjetari= 22 nëntor -21 dhjetor
Bricjapi =22 dhjetor – 20 janar
Ujori =21 janar- 18 shkurt
Peshqit= 19 shkurt- 20 mars

SHENJA ZODIAKALE DATA SIDERALE (12 shenja)
Dashi -15 prill – 15 maj
Demi -16 maj – 15 qershor
Binjakët -16 qershor – 15 korrik
Gaforrja- 16 korrik – 15 gusht
Luani -16 gusht- 15 shtator
Virgjëresha- 16 shtator – 15 tetor
Peshorja- 16 tetor – 15 nëntor
Akrepi- 16 nëntor- 15 dhjetor
Shigjetari -16 dhjetor- 14 janar
Bricjapi -15 janar -14 shkurt
Ujori -15 shkurt -14 mars
Peshqit -15 mars- 14 prill

SHENJA ZODIAKALE - DATA ASTRONOMIKE (13 shenja)
Dashi -18 prill- 13 maj
Demi- 14 maj – 19 qershor
Binjakët -20 qershor – 20 korrik
Gaforrja -21 korrik – 19 gusht
Luani -20 gusht- 15 shtator
Virgjëresha -16 shtator- 30 tetor
Peshorja -31 tetor- 22 nëntor
Akrepi -23 nëntor- 29 nëntor
Ofiukus (gjarpërmbajtësi) -30 nëntor- 17 dhjetor
Shigjetar-i 18 dhjetor- 17 janar
Bricjapi -18 janar- 15 shkurt
Ujori 16 -shkurt – 11 mars
Peshqit - 12 mars- 17 pril
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi