Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Shko poshtë

Truri dhe pikëpamjet e majta apo të djathta

Mesazh nga Vizitor prej Sun 24 Apr 2011 - 22:10


Truri mund të përcaktojë nëse njeriu përdor më lehtësisht dorën e
majtë apo të djathtë. Por a luan rol truri nëse personi është i djathtë
apo i majtë në politikë?
Një studim botuar në revistën
Biologjia Aktuale (Current Biology) morri në shqyrtim 90 studentë
londinezë, të cilët i njëjtësonin pikëpamjet e tyre nga “shumë liberale”
në “shumë konservatore”.
Skanimet e trurit zbulua se tek studentët liberalë rajoni i trurit që
përpunon informacione kontradiktore ishte më i madh. Kjo, thonë autorët
e studimit, mund të shpjegojë tolerancën për pasiguri dhe për më shumë
pikëpamje liberale.
Konservatorët ishin të prirur të kishim një “amygdala” më të madhe –
(amygdala është pjesë e trurit që përpunon frikën dhe identifikon
kërcënimet). Kjo i bën ata të jenë më të prirur për të integruar
pikëpamje konservatore.
Autorët studimit thonë liberalizmi dhe konservatorizmi janë të
lidhura me strukturën e trurit. Por nuk dihet nëse struktura e trurit
përcakton politikën apo nëse politika ndryshon strukturën e trurit./VoA/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi