Dënohet për fyerje në Facebook

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Dënohet për fyerje në Facebook

Mesazh nga Vizitor prej Wed 11 May 2011 - 4:39

Një gjykatës nga St-Gall e ka dënuar një vajzë të re me gjobë për Cybbermobbing
«Tipi
i mjerë» («tuurige Mensch») dhe fyrje të tjera të natyrës së vrazhdë
(«Seckel») që i janë drejtuar një burri në Facebook i kanë kushtuar me
dënim me gjobë prej Frs 210 një vajze 19-vjeçare, njofton e përditshmja
«Le Matin». Kjo aferë ka fillluar në vitin 2010, kur një
banor ka arritur ta ndërpresë organizimin e koncerteve «KuGl» deri në
orën 5 në fund të javëve. Në reagim të këtij vendimi një grup është
konstituuar në Facebook dhe në suaza të këtij grupi vajza 19-vjeçare ka
drejtuar fjalë fyese ndaj personit iniciator të kësaj ndalese. Gjykatësi
i ka cilësuar të «tmerrshme» fyerjet në forume të bisedimeve në
internet. Vajza e inkriminuar ka pranuar se komentet e saj në Facebook
ishin të pamenduara dhe se për të fjalët e përdorura ndaj personit në
fjalë nuk përbënin fyerje.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi