Infeksioni, pasojë e mundshme e kontracepsionit

Shko poshtë

Infeksioni, pasojë e mundshme e kontracepsionit

Mesazh nga Vizitor prej Sun 15 May 2011 - 0:49


Pezmatimi i organeve gjenitale është njëra nga komplikimet më të
shpeshta, e cila kohë të gjatë e ka penguar përdorimin e spirales.
Rreziku
nga pezmatimet zvogëlohet dukshëm kur para vënies së spirales bëhen
analizat komplete dhe kur vendoset te gratë te të cilat nuk ekziston
rreziku i shfaqjes dhe zgjerimit të sëmundjeve bartëse gjenitale.
Prandaj, është e domosdoshme të shërohen çfarëdo pezmatimesh, të cilat
janë 3 deri 5 herë më të shpeshta te gratë me spirale.
Në raste të tilla spiralja nxirret, mitra mjekohet me antibiotikë,
kështu që shkurtohen zgjatjet e sëmundjes, pengohet dëmtimi i mëtejshëm i
organeve gjenitale, të cilat mund të shkaktojnë humbje të aftësisë së
frytshmërisë. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi