E verteta e diteve te javes

Shko poshtë

E verteta e diteve te javes

Mesazh nga Vizitor prej Thu 26 May 2011 - 20:06

Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Njerëzit e lashtë për të respektuar perënditë e tyre i kushtuan secilës nga një ditë. Vetë dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi = e marte (italisht: Marte -martedi)
Merkuri = e merkure (italisht: Mercurio - Mercoledi, frengjisht: Mercure: Mercredi)
Jupiteri = e enjte (italisht: Giove = giovedi)
Venusi = e premte (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele (anglisht : Sun -sunday, gjermanisht: Sonne -sonntag)

Më perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferditë nga grekët dhe ilirët e lashtë. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veçante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi