Njerëzit që rrinë vonë pa gjumë, të prirë për mbipeshë

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Njerëzit që rrinë vonë pa gjumë, të prirë për mbipeshë

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jun 2011 - 7:48


Personat që qëndrojnë natën vonë pa gjumë dhe zgjohen më vonë
gjatë ditës, janë më të prirë të fitojnë kilogramë të tepërt,
paralajmërojnë ekspertët amerikanë.
Sipas të dhënave të
shkencëtarëve në Universitetin Northwestern, shprehia e tillë e gjumit
është e lidhur me konsumimin e 248 kalorive shtesë brenda 24 orëve,
ndërsa kjo ndodh sidomos gjatë natës.
Krahas kësaj, personat që shkojnë vonë në krevat, konsumojnë dy herë
më shumë ushqim të shpejtë dhe më pak pemë dhe perime, në krahasim me
ata që flenë më herët.
Po ashtu, njerëzit e natës më shpesh pinë pije të gazuara, të cilat janë pasura me kalori. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi