Mbrohuni nga dielli dhe klori në pishinë

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Mbrohuni nga dielli dhe klori në pishinë

Mesazh nga Vizitor prej Thu 30 Jun 2011 - 1:29


Klori është i rrezikshëm edhe për tenin e nxirë të lëkurës- mund
ta zbehë ngjyrën e errët të cilën me vështirësi të madhe e keni fituar.
Kapelë ose maskë
Flokëve nuk u konvenon larja gjatë gjithë ditës në pishinë, sepse dielli
i than dhe i dëmton pigmentet- më të rrezikuara janë flokët e
ngjyrosura. Përveç kësaj, klori (i cili është i domosdoshëm në ujin e
pishinës për dezinfektim dhe mbrojtje nga sëmundjet e lëkurës) e dëmton
në thellësi strukturën e flokëve. Nëse nuk dëshironi të mbani kapele për
larje, para se të hyni në pishinë vendosni në flokë vaj për mbrojtje që
bllokon veprimin e dëmshëm të diellit dhe klorit. Mund të vendosni edhe
maskë mbrojtëse, e cila vendoset në flokë pas larjes, në flokë të
lagështa.
Më të zbehtë për shkak të klorit
Klori nuk u bën dëm vetëm flokëve, por e than edhe lëkurën. Prandaj në
fund të ditës në të gjithë trupin vendosni qumësht hidratues për lëkurë.
Ndoshta nuk e keni ditur, por klori është i rrezikshëm edhe për tenin
tuaj të nxirë, sepse mund ta zbehë ngjyrën e errët të cilën e keni
fituar nga rrezitja. Ilaçi i vetëm është që pas çdo larjeje në pishinë,
menjëherë të hyni nën dush dhe gjatë ditës të përdorni preparate
ujë-rezistuese për rrezitje.
Zgjojeni melaninën
Nëse shkuarja në pishinë është rrezitja juaj e parë serioze e kësaj
vere, mos pritni shumë. Lëkura nën veprimin e rrezeve ultravjollce
prodhon melaninën, e cila është përgjegjëse për nxirje, por prodhimi
fillon pas 48 ose 72 orësh që nga ekspozimi i parë ndaj diellit.
Prandaj, që të mos digjeni, vendosni preparat për nxirje me faktor
adekuat mbrojtës. Pas rrezitjes, lyejeni trupin me qumësht për trup me
ekstrakt të aloesë, i cili do të qetësojë skuqen eventuale.
/Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi