Shpargujt me veti afrodiziake

 :: Show Biz :: Lifestyle

Shko poshtë

Shpargujt me veti afrodiziake

Mesazh nga Vizitor prej Thu 30 Jun 2011 - 1:30


Shpargujt gjithnjë e më shpesh po shfaqen në meny të tryezave
familjare. Është fat, sepse ato të gjelbrit janë përplot minerale
(kalium, fosfor, kalcium, magnez) dhe me vitamina (me folat, tiaminë dhe
me vitaminat C dhe 86).
Përbërja e këtillë shpargujt i bën
si ushqim shumë të shëndoshë, ndërsa thuhet se kanë veçori afrodiziake.
Shpargujt e mbirë vetë, fillojnë të vilen në muajin mars dhe në tregjet e
Mediteranit mund të blihen deri në qershor, ndërsa shpargujt e
kultivuar shiten gjatë gjithë vitit.
Në treg gjenden edhe shparguj të bardhë, që kultivohen të mbrojtur
nga rrezet e dritës, prandaj te ta nuk ka klorofil. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Show Biz :: Lifestyle

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi