Topi: Kosova shtet i ri, realitet që duhet pranuar

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Topi: Kosova shtet i ri, realitet që duhet pranuar

Mesazh nga Vizitor prej Thu 30 Jun 2011 - 2:08


Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, ka deklaruar se
“Kosova është shtet i ri, një realitet i ri, i cili duhet pranuar dhe
mbështetur në të gjitha nismat dhe forumet ndërshtetërore në rajon dhe
më gjerë”.

Topi këto komente i ka bërë në samitin e “Procesit të Bashkëpunimit
në Evropën Juglindore” (SEECP), punimet e të cilit po zhvillohen në
Cetinje të Malit të Zi.

“Cilido qëndrim refuzues, sidomos në nismat e përbashkëta rajonale,
rrezikon parimet tona të bashkëpunimit”, ka thënë presidenti shqiptar.

Në këtë samit po marrin pjesë presidentët e shteteve anëtare të
SEECP-së, Mali Zi, Serbia, Shqipëria, Kroacia, Bosnja e Hercegovina,
Maqedonia dhe Moldavia.

Kosova nuk është e përfaqësuar, meqë nuk është anëtare. /rel/
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi